Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Krimi

Lobistu Rittiga a ďalších deviatich obžalovali v kauze Oleo Chemical

Ilustračné foto Foto: TASR

Obvinení mali konať ako organizovaná skupina, ktorá tunelovala spoločnosť Oleo Chemical a prevádzala z nej finančné prostriedky inam, usilujúc sa zastrieť ich pravý pôvod.

Praha 8. júna (TASR) - Známeho pražského lobistu Iva Rittiga a ďalších deväť ľudí obžalovali z krátenia daní, sprenevery a prania špinavých peňazí v kauze firmy Oleo Chemical.

Medzi obžalovanými sú aj jej zakladatelia Michal Urbánek a Kamil Jirounek, ale aj Rittigov obchodný partner Peter Kmeť. Jeden z obvinených podľa štátneho zástupcu dostal štatút spolupracujúceho. Ide o Jaroslava Kubisku, ktorý bol účtovníkom a podľa dnešných informácií Českej televízie poskytuje polícii informácie o finančných transakciách.

Príslušníci českého Útvaru pre odhaľovanie organizovaného zločinu (ÚOOZ) uskutočnili vlani 26. septembra rozsiahlu raziu v súvislosti s vyšetrovaním trestnej činnosti v kauze spoločnosti Oleo Chemical a zadržali pri tom viacero osôb. Medzi zadržanými boli okrem Rittiga i jeho právnici David Michal a Karolína Babáková z kancelárie MSB Legal, zastupujúcej lobistu aj v ďalších kauzách.

Vrchné štátne zastupiteľstvo už krátko po akcii špecifikovalo, že zadržané osoby sú dôvodne podozrivé z krátenia daní, porušenia povinností pri správe cudzieho majetku a legalizácie výnosov z trestnej činnosti, za čo im hrozí osem rokov väzenia. Obvinení mali konať ako organizovaná skupina, ktorá tunelovala spoločnosť Oleo Chemical a prevádzala z nej finančné prostriedky inam, usilujúc sa zastrieť ich pravý pôvod.

Vyšetrovanie kauzy sa skončilo vo februári tohto roka.

Podľa poznatkov vyšetrovateľov sa obvinení dopúšťali trestnej činnosti v rokoch 2009-2011, pričom firme spôsobili škody vo výške takmer 20 miliónov Kč, štát poškodili na daniach o viac ako 3,7 milióna Kč a "preprali špinavé peniaze" za viac ako 13,3 milióna Kč.

Akciovka Oleo Chemical pôsobí od roku 2004. Jej hlavnou činnosťou je výroba a predaj bionafty, venuje sa však aj nákupu a predaju automobilového benzínu. Súčasná kauza sa podľa informácií, ktoré predtým priniesli internetový server Lidovky a spravodajská televízia ČT24, týka obchodov s bionaftou, ktorú nakupovali štátne a mestské firmy.