Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. marec 2024Meniny má Bohumil, Bohumila
< sekcia Krimi

Pozor: Policajti si v stredu posvietia na vodičov

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Kontroly sa zamerajú najmä na najzávažnejšie porušenia pravidiel cestnej premávky.


Bratislava 9. júna (TASR) - Polícia uskutoční v stredu (10.6.) ďalšiu celoslovenskú osobitnú kontrolu so zameraním na dodržiavanie predpísaných rýchlostí, správneho predbiehania a spôsobu jazdy.

Dopravno-bezpečnostnú akciu vyhlásil policajný prezident Tibor Gašpar v záujme zvýšenia bezpečnosti na cestách. Pozornosti policajných hliadok na celom území Slovenska neuniknú ani nemotoroví účastníci cestnej premávky - chodci a cyklisti, spresnila hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

Situácia na slovenských cestách sa v porovnaní s minulým rokom vyvíja zatiaľ priaznivo. Podľa štatistiky, ktorú poskytla Baloghová, je k 7. júnu menej úmrtí, ťažko zranených i dopravných nehôd.

Tento rok prišlo na cestách o život zatiaľ 96 ľudí (v porovnaní s vlaňajškom o 17 menej), ťažko sa zranilo 389 ľudí (o 49 menej) a polícia eviduje celkom 5346 dopravných nehôd (o 106 menej).

Obdobné dopravno-bezpečnostné akcie bude polícia robiť počas celej letnej turistickej sezóny, kedy je na cestách zvýšená intenzita premávky. Baloghová vysvetlila, že polícia prijme rozsiahle opatrenia, ktorých cieľom bude pozitívne ovplyvniť disciplínu jej účastníkov.

Akcie budú cielené, častejšie ako celoslovenské budú prebiehať v konkrétnych regiónoch podľa aktuálneho vývoja dopravenej situácie.

Kontroly sa zamerajú najmä na najzávažnejšie porušenia pravidiel cestnej premávky, teda na rýchlosť, nesprávny spôsob jazdy, alkohol a iné návykové látky, telefonovanie za volantom, dodržiavanie sociálnej prestávok v práci a trvania dennej jazdy u vodičov nákladných vozidiel a autobusov a na rešpektovanie dôležitých dopravných značiek a signálov svetelného dopravného značenia.

Polícia však vykoná aj preventívno-výchovné akcie, najmä vo vzťahu ku školopovinnej mládeži a deťom. Policajti navštívia detské tábory, centrá, tiež výcvikové zariadenia autoškôl, kde sa zamerajú na žiadateľov, ktorí doteraz nie sú držiteľmi žiadneho vodičského oprávnenia. Cieľom je podľa Baloghovej pozitívne ovplyvnenie disciplíny aj tejto kategórie účastníkov cestnej premávky.