Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. júl 2024Meniny má Vladimír
< sekcia Krimi

Polícia rieši podvodnú stránku, vydávajúcu sa za zbierku pre Ukrajinu

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Polícia podotkla, že podvodníci vytvorili doménu s podobným názvom municiepreukrajinu.sk, v ktorej zmenili len jedno písmeno oproti pôvodnému webu.

Bratislava 24. apríla (TASR) - Polícia rieši prípad podvodnej webstránky, ktorá sa vydávala za web zbierky Munícia pre Ukrajinu. Dodala, že web je v súčasnosti zablokovaný a vyzýva na obozretnosť na internete. Policajti o tom informovali na sociálnej sieti.

"Hneď ako sa v médiách objavila informácia o existencii falošnej stránky, policajný zbor začal okamžite konať. Experti z prezidiálneho odboru počítačovej kriminality na trestné oznámenie nečakali a ihneď začali pátrať po digitálnych stopách. Tie ich zaviedli do susednej Českej republiky," priblížila polícia.

Podotkla, že podvodníci vytvorili doménu s podobným názvom municiepreukrajinu.sk, v ktorej zmenili len jedno písmeno oproti pôvodnému webu. "Keď vytvárate na internete doménu, býva štandardom, že ich vytvoríte hneď niekoľko s podobným názvom. Okrem tej ´hlavnej´ aj jej rôzne varianty, aby sa návštevník stránky v prípade preklepu ocitol vždy na tej správnej. Je to dôležité aj preto, aby nemohla byť internetová stránka zneužitá na podvodné konanie," vysvetlili policajti.

V súčasnosti polícia vykonáva potrebné kroky k objasneniu veci a poskytuje súčinnosť príslušnému Krajskému riaditeľstvu Policajného zboru v Bratislave, ktoré vo veci koná. "Aby nedošlo k zmareniu alebo sťaženiu vyšetrovania, viac informácií bude možné poskytnúť, až keď to situácia dovolí," doplnila.

Vyzýva ľudí, aby boli na internete obozretní a dávali si pozor na názvy domén stránok. "Preklepom, hoci len v jednom písmene, môžete poslať peniaze aj tomu, komu ste nechceli," dodala.