Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund
< sekcia Krimi

Víkendová akcia policajtov sa zameria hlavne na alkohol u vodičov

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Akcia sa zameria aj na dodržiavanie rýchlosti i pravidiel cestnej premávky cyklistami a chodcami, napríklad používanie reflexných prvkov a reflexných bezpečnostných odevov za zníženej viditeľnosti.

Bratislava 20. marca (TASR) - To, že alkohol za volant nepatrí, bude počas víkendu pripomínať zvýšený počet policajtov na cestách. Celoslovenská preventívno-bezpečnostná akcia sa počas najbližšieho víkendu zameria práve na to, či šoféri nepožili alkohol alebo inú návykovú látku.

Hovorkyňa Prezídia policajného zboru (PPZ) Denisa Baloghová v tejto súvislosti pripomína, že zákon jasne zakazuje viesť motorové vozidlo pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky. Baloghová preto upozorňuje aj na riziko zvyškového alkoholu v krvi. "Ak sadáte za volant, tak naozaj len v triezvom stave," zdôrazňuje hovorkyňa.

V prípade jazdy pod vplyvom alkoholu do 1 promile sa vodič dopúšťa priestupku, za čo zákon ukladá sankciu od 200 do 1000 eur a zákaz činnosti do päť rokov. V prípade jazdy nad jedno promile je trest ešte prísnejší, hrozí až ročné väzenie.

Víkendová celoslovenská policajná akcia sa zameria aj na dodržiavanie predpísanej rýchlosti i pravidiel cestnej premávky cyklistami a chodcami, napríklad používanie reflexných prvkov a reflexných bezpečnostných odevov za zníženej viditeľnosti.