< sekcia Krimi

Proces v kauze vraždy bosa Miroslava Sýkora pre koronavírus zrušili

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Nový termín pojednávania zatiaľ vytýčený nie je.

Bratislava 18. apríla (TASR) - Senát Okresného súdu (OS) Bratislava I na začiatku budúceho týždňa opätovne nebude pojednávať v kauze vraždy zakladateľa bratislavskej skupiny sýkorovcov Miroslava Sýkoru z roku 1997. Dôvodom je výskyt nového koronavírusu v krajine. TASR o tom informoval hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak.

"V predmetnej trestnej veci bol termín hlavného pojednávania, vytýčený na 21. apríla, zrušený z dôvodu prijatých opatrení pred šírením koronavírusu," dodal Adamčiak.

Nový termín pojednávania zatiaľ vytýčený nie je. V prípade sa od júna 2019 riadne nepojednávalo už trikrát.

Dôvodom odročenia koncom januára bolo, že dozorujúca prokurátorka Generálnej prokuratúry (GP) SR sa ospravedlnila. Ako dôvod uviedla, že bola na výberovom konaní na funkciu prokurátorského čakateľa, kde bola členkou komisie. Vtedy sa nedostavil ani jeden zo štyroch obžalovaných a ani jeden obhajca. Vopred bola zrušená eskorta na 16 rokov právoplatne odsúdeného bosa bratislavskej skupiny piťovcov Juraja Ondrejčáka alias Piťa, ktorý mal vypovedať ako svedok. Ďalší svedok, bývalý riaditeľ SIS Ivan Lexa, ktorý mal vypovedať, rovnako neprišiel.

Okrem Ľuboša F., ktorý je považovaný za bosa nitrianskeho podsvetia, sú v prípade obžalovaní Marek L., Richard B., prezývaný Kofola a Milan M. Sýkoru mali podľa prokurátora obžalovaní zavraždiť vo februári 1997 na parkovisku hotela na Bajkalskej ulici v Bratislave. Podľa obžaloby prišiel Sýkora k hotelu spolu s ochrankárom. Keď vystúpili z auta, ochrankára zasiahli do chrbta streľbou zo samopalu. Samotného Sýkoru najprv zasiahli troma ranami do nohy, po čom spadol na zem. Sýkora sa však snažil brániť svojou zbraňou. Útočníci ho vzápätí 'dorazili' streľbou zo samopalu. Podľa obžaloby mu výstrelmi spôsobili 13 poranení hlavy a hrudníka. Ľuboša F. minulý rok prepustili väzby, keď bol obvinený v prípade lúpeže a incidentu, ktorý sa odohral v roku 2018 v erotickom salóne pri Leviciach. Aktuálne koncom marca tohto roku podala prokurátorka na neho obžalobu na Okresný súd v Leviciach.