< sekcia Krimi

Sudkyňa ŠTS ukončila výsluch sudkyne Evy K., rozhodnutie oznámia večer

Ilustračná snímka. Foto: TASR/DPA

Vyšetrovateľ na obvinenú Evu K. spracoval a podal podnet prokurátorovi na jej vzatie do väzby. V jej prípade vidí kolúzne a preventívne dôvody, priblížil Slivka.

Bratislava 23. januára (TASR) - Približne po piatich hodinách ukončila sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Pamela Záleská výsluch obvinenej sudkyne Krajského súdu v Žiline Evy K.

Sudkyňa v sobotu rozhoduje o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Evu K. stíhať väzobne. Podľa slov jej obhajcu rozhodnutie ŠTS bude známe v sobotu približne po 19.00 h.

Výsluch obvinenej sa začal o 9.00 h, keď krátko predtým obvinenú eskortovali do budovy súdu. Jej obhajca sa médiám odmietol k návrhu prokurátora vyjadriť s tým, že tak urobí až po rozhodnutí ŠTS.

O podaní podnetu na vzatie Evy K. do väzby informoval vo štvrtok (21. 1.) hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka, pričom doplnil, že u ďalšej obvinenej sudkyne Márie U. dôvody väzby nevidí.

"Vyšetrovateľ na obvinenú Evu K. spracoval a podal podnet prokurátorovi na jej vzatie do väzby. V jej prípade vidí kolúzne a preventívne dôvody," priblížil Slivka. Obvinená Mária U. podľa neho s orgánmi činnými v trestnom konaní spolupracuje. So súhlasom prokurátora ju vyšetrovateľ po opätovnom vypočutí ako obvinenej prepustil na slobodu. K spáchaniu skutkov sa doznala.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v stredu (20. 1.) zadržala na pracovisku Krajského súdu (KS) v Žiline sudkyňu Evu K. a v mieste bydliska emeritnú sudkyňu toho istého súdu Máriu U. Obe sú stíhané za zločin prijímania úplatku formou spolupáchateľstva a zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa závažnejším spôsobom konania, a to porušením dôležitej povinnosti vyplývajúcej zo zamestnania, postavenia alebo funkcie alebo uloženej podľa zákona. Obvinené mali od februára 2015 do augusta 2019 za peňažné úplatky rozhodovať trestné veci na KS v Žiline v prospech trestne stíhaných osôb.