Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Krimi

V Pezinku pokračuje vo štvrtok pojednávanie s bossom Róbertom O.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Súd by mal vypočuť dvoch znalcov z balistiky a jedného svedka.

Pezinok/Bratislava 7. októbra (TASR) – Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračuje vo štvrtok (8.10.) pojednávanie s Róbertom O., ktorý je označovaný za bossa východoslovenského podsvetia. V prípade okrem neho figuruje aj ďalších 15 obžalovaných. Súd by mal vypočuť dvoch znalcov z balistiky a jedného svedka. TASR informovala Katarína Kudjáková, hovorkyňa ŠTS.

Róbert O. sa momentálne nachádza na slobode. Koncom septembra tohto roka ho prepustil Krajský súd v Košiciach z väzby, v ktorej bol v inom prípade zločinu obmedzovania osobnej slobody a z prečinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Krajský súd v Košiciach mu vtedy zároveň uložil zákaz vycestovania do zahraničia a povinnosť oznámiť každú zmenu miesta pobytu.

Na ŠTS pokračuje proces už osem rokov. Bývalý Špeciálny súd (ŠS) časť zo skupiny odsúdil na začiatku februára 2009. Róberta O. vtedy senát ŠS odsúdil na doživotný trest odňatia slobody a na rovnaký trest aj ďalšieho hlavného obžalovaného Jaroslava P. Najvyšší súd (NS) SR však koncom februára 2010 na neverejnom zasadnutí zrušil tento verdikt ŠS a nariadil súdu v Pezinku, aby spojil dovtedy štyri samostatné konania voči tejto zločineckej skupine do spoločnej trestnej veci. Zároveň NS SR nariadil, aby bolo vypočutých 60 svedkov.

Odvtedy je táto súdna kauza doslova "nekonečným príbehom", keď je pravidelne niektorý zo 16 obžalovaných práceneschopný a nedá súhlas svojmu obhajcovi na konanie v neprítomnosti, alebo je zase práceneschopný niektorý z obhajcov, prípadne sa vôbec nedostavujú svedkovia.

Obžaloba na celú zločineckú skupinu bola podaná 27. apríla 2007. Obžalovaní sa podľa prokurátora mali dopustiť týchto trestných činov: zločinecká skupina, vražda, pokus o vraždu, nedovolené ozbrojovanie, výtržníctvo, vydieranie, poškodzovanie cudzej veci, obmedzovanie osobnej slobody, ublíženie na zdraví a krádež. Dovedna ide o 19 skutkov.