Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. december 2023Meniny má Mikuláš
< sekcia Krimi

V kauze úkladnej vraždy zločinca R. Niguta vypovedali ďalší svedkovia

Na archívnej snímke zľava obvinení Radovan V. a Ladislav A. v pojednávacej miestnosti na ŠTS v Banskej Bystrici. Foto: TASR - Ján Krošlák

Polícia pátrala po Nigutovi dlhých deväť rokov aj v spolupráci s Interpolom. V neprítomnosti bol odsúdený na doživotie

Banská Bystrica 25. septembra (TASR) - Výpoveďami svedkov pokračoval v pondelok na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) proces v kauze úkladnej vraždy člena zločineckého gangu Róberta Niguta a pokusu úkladnej vraždy gelnického podnikateľa Mariána K. Obžalovaným Radovanovi V. a Ladislavovi A. v prípade uznania viny hrozia výnimočné tresty.

Vykonávateľ skutku Ladislav A., ktorý si odpykáva 25-ročný trest odňatia slobody za iné zločiny, sa na pojednávaní nezúčastňuje. Dal súhlas, aby sa konalo v jeho neprítomnosti. Na súd eskortovali iba Radovana V., ktorý si mal podľa obžaloby objednať vraždu Niguta. Čelí aj obžalobe z pokusu úkladnej vraždy, ktorá sa týka likvidácie gelnického podnikateľa Mariána K. Na toho neúspešne strieľal Nigut v roku 2013 v lokalite Jahodná neďaleko Košíc.

Svedkovia v pondelok vypovedali o spoločných podnikateľských aktivitách s Radovanom V., ktoré sa týkali biznisu so šrotom a aj o tom, že bol tvrdý obchodník. Rovnako aj o vzťahoch s Ladislavom A., o jeho väzbách na ľudí, ktorí páchali majetkovú a ekonomickú trestnú činnosť a o tom, pre koho pracoval a čo zabezpečoval. V procese, ktorý sa začal vlani v decembri, je v pláne ešte niekoľko pojednávacích dní, keď majú vypovedať ďalší svedkovia a budú sa vykonávať listinné dôkazy.

Radovan V., ktorý má byť v oboch prípadoch objednávateľom vraždy, vinu popiera. Ladislav A. takisto tvrdí, že zo skutku tak, ako ho popisuje obžaloba, je nevinný. Priznáva, že Niguta pripravil o život, ale išlo o zabitie v sebaobrane.

Z vraždy Niguta boli pôvodne obvinené štyri osoby, medzi nimi aj František D. mladší a Juraj B., ktorí spolupracujú s orgánmi činnými v trestnom konaní a na súde už vypovedali.

Podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry hoci sa oba vzájomne súvisiace skutky stali v roku 2013, dôkazy, ktoré umožňovali podať obžalobu na tieto osoby, sa podarilo zabezpečiť a získať až v poslednom období. V prípade uznania viny im hrozí výnimočný trest 25 rokov až doživotie.

Polícia pátrala po Nigutovi dlhých deväť rokov aj v spolupráci s Interpolom. V neprítomnosti bol odsúdený na doživotie. Jeho kostrové pozostatky vykopali v júli minulého roka pri obci Dolný Chotár v okrese Galanta. Identitu obete potvrdila analýza DNA. Nigut patril medzi vysokopostavených a údajne aj najnebezpečnejších členov východoslovenského zločineckého gangu Róberta Okoličányho.