Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Krimi

Na pojednávaní s obžalovaným Ivom R. vypovedal znalec

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Ivo R. sa na dnešné pojednávanie nedostavil, súhlasil však s pojednávaním v jeho neprítomnosti.

Bratislava 5. októbra (TASR) – Na Okresnom súde Bratislava IV dnes pokračovalo hlavné pojednávanie v prípade Iva R., ktorého prokurátor obžaloval z nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

Obžalovaný bol považovaný za vplyvného človeka bratislavskej skupiny takáčovcov. Pri výbuchu v reštaurácii Jadran v roku 2004 utrpel ťažké zranenia.

Ivo R. sa na dnešné pojednávanie nedostavil, súhlasil však s pojednávaním v jeho neprítomnosti.

Na súde dnes vypovedal znalec z balistiky, ktorý sa vyjadroval k zbraniam, ktoré polícia našla u obžalovaného pri domovej prehliadke. V dome mu zhabala náboje a v škatuliach v garáži následne našla viacero pištolí a pušiek. Podľa prokurátora ich prechovával bez povolenia.

„Predmetom skúmania bolo 11 kusov zbraní a 45 kusov nábojov. Podrobný popis je uvedený v znaleckom posudku. Z celkového počtu zbraní boli štyri kusy kategórie A, čiže zakázané,“ uviedol okrem iného znalec na dnešnom pojednávaní.

Z pojednávania však vyplynulo, že niektoré zo zaistených zbraní už majú viac ako 100 rokov. Obhajca obžalovaného Ladislav Kuruc vinu svojho klienta v minulosti aj preto odmietol. „Ide o staré repliky, na ktoré už v podstate ani strelivo neexistuje, myslíme si, že sme sa nedopustili trestného činu, z ktorého je môj klient žalovaný,“ povedal na margo zaistených zbraní pred niekoľkými mesiacmi.

Podľa znalca, ktorý sa k niektorým zbraniam vyjadroval, išlo o skutočné zbrane. „Na zakázané zbrane, aby mohli byť doma, by musela byť udelená výnimka a uskladnené v zmysle zákona,“ vysvetlil.

K výbuchu v reštaurácii Jadran na Nevädzovej ulici v bratislavskom Ružinove došlo v decembri 2004. Explózia zranila štyroch ľudí, z nich dvoch ťažko. Polícia dospela k záveru, že išlo o vybavovanie si účtov v podsvetí. Útok bol podľa slov vyšetrovateľov namierený práve proti podnikateľovi a spolumajiteľovi reštaurácie Ivovi R.

K obchodnému komplexu Jadran prišiel podnikateľ na terénnom mercedese. Keď s dvoma mužmi svojej ochranky vošiel služobným vchodom do reštaurácie, nastala explózia na diaľku odpálenej bomby. Ivo R. a jeden ochrankár utrpeli ťažké zranenia, druhý ochrankár bol zranený ľahko. Štvrtým zraneným bol učiteľ z neďalekej obchodnej akadémie, ktorý sa tu náhodne krátko pred výbuchom stretol so svojou dcérou. Tlaková vlna rozbila sklo na okolitých obchodoch, okná na obchodnej akadémii a neďaleko zaparkovaných autách. Explózia zničila stenu skladu, budova však odolala.

Sudkyňa odročila pojednávanie na 26. októbra tohto roka, očakávajú sa záverečné reči a rozsudok.