Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia Krimi

Väčšina svedkov v procese s Eleonórou M. dnes odmietla vypovedať

Známa východoslovenská podnikateľka Eleonóra M., archívne foto Foto: TASR

Spolu s ňou je obžalovaných v tejto kauze na Okresnom súde Bratislava 1 ďalších päť osôb.

Bratislava 6. októbra (TASR) - Piati z ôsmich predvolaných svedkov prišli dnes vypovedať na proces s východoslovenskou podnikateľkou Eleonórou M., ktorá je obžalovaná z faktoringového podvodu a neodvedenia dane. Spolu s ňou je obžalovaných v tejto kauze na Okresnom súde Bratislava 1 ďalších päť osôb.

Väčšina z predvolaných svedkov však využila dnes svoje právo a odmietli vypovedať, keďže sú v príbuzenskom vzťahu s jedným z obžalovaných. Podobne vypovedať odmietla v pondelok 5. októbra aj sestra Eleonóry M. a ďalší svedok, ktorý by si mohol výpoveďou zase privodiť trestné stíhanie. Podnikateľka sa dnes na hlavné pojednávanie rovnako ako v pondelok dostavila.

Skoré uzavretie kauzy sa neočakáva, keďže v prípade figuruje až približne 70 svedkov a súd ich doteraz vypočul 22. Proces by mal pokračovať aj v stredu a vo štvrtok (7. - 8. 10.).

Medzi obžalovanými je aj Maroš M., ktorý bol odsúdený za podvod pri výstavbe nájomných bytov v košickej lokalite Furča. Eleonóra M. v marci minulého roka uviedla, že Maroša M. vôbec nepozná.

Podľa prvého bodu obžaloby mala Eleonóra M. s Marošom M., Dušanom K. a Marekom K. v roku 2007 presvedčiť konateľa banskobystrickej firmy, že ak podpíše faktoringovú zmluvu, túto spoločnosť získa. Potom mali vyhotoviť tri falošné dodávateľské faktúry. Údajné pohľadávky vyplývajúce z týchto faktúr previedli na faktoringovú spoločnosť, ktorá Eleonóre M. podľa obžaloby vyplatila takmer 700.000 eur. Podľa druhého bodu obžaloby Eleonóra M., Donald D. a Petra M. od septembra 2007 nafingovali kúpu tlačiarenského stroja v hodnote takmer 3,2 milióna eur a na tomto základe si uplatnili nadmerný odpočet DPH vo výške viac ako 500.000 eur. Daňový úrad peniaze nevyplatil, pretože pri kontrole zistil neoprávnené uplatnenie odpočítania dane. V tejto kauze sa začalo pojednávať 10. marca 2014.

Iný súd - Krajský súd v Košiciach koncom januára tohto roku potvrdil oslobodzujúci rozsudok pre Eleonóru M., obžalovaná bola zo zločinu neodvedenia dane a poistného. Kauza sa týkala neoprávneného uplatnenia si nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty (DPH) v roku 2008 vo výške zhruba 33.000 eur za dodanie účtovníckeho softvéru.