Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Krimi

Vyčíňanie na cintoríne sovietskych vojakov majú na svedomí deti

Cintorín padlých vojakov sovietskej Červenej armády v poľskej obci Milejczyce. Foto: wikipedia.org

Polícia pri vyšetrovaní identifikovala dvojicu maloletých páchateľov, ktorých vo štvrtok vypočuli v prítomnosti detského psychológa.

Bialystok 2. októbra (TASR) - Odstránenie červených hviezd z desiatok náhrobných kameňov na cintoríne padlých vojakov sovietskej Červenej armády v poľskej obci Milejczyce majú na svedomí dve deti, 10-ročný chlapec a o rok mladšie dievča.

Informoval o tom dnes hovorca príslušného vojvodského veliteľstva poľskej polície Andrzej Baranowski.

Podľa jeho slov polícia pri vyšetrovaní identifikovala dvojicu maloletých páchateľov, ktorých vo štvrtok vypočuli v prítomnosti detského psychológa na Okresnej prokuratúre v Siemiatycziach, vyplýva z informácií tlačovej agentúry PAP a spravodajskej televízie TVN24.

Šéf spomínanej prokuratúry potvrdil, že deti pochádzajú zo spomínanej obce a nie sú v príbuzenskom pomere, obe vychovávajú starí otcovia. Ubezpečil, že išlo o nevhodnú zábavu chuligánskeho charakteru, nie však o čin z nenávisti. Súčasne pripomenul, že v zmysle poľskej legislatívy nie sú osoby vo veku do 13 rokov trestne zodpovedné.

Dvojica poškodila alebo zničila prakticky všetky náhrobky na cintoríne, na ktorom je v spoločných hroboch pochovaných asi 1600 padlých sovietskych vojakov. Políciu upozornili na dôsledky vyčíňania neznámych vandalov miestni občania.

Vandali neváhali zničiť ani tri pamätné tabule. V spomínanej lokalite doteraz podobné prejavy ešte nikdy nezaznamenali.

Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie v Moskve si ešte 25. septembra predvolalo poľskú veľvyslankyňu Katarzynu Pelczynskú-Naleczovú a vyjadrilo jej protest voči udalostiam na cintoríne padlých sovietskych vojakov v poľských Milejczyciach.

Bolo to druhé predvolanie poľskej veľvyslankyne v Rusku na rezort diplomacie za osem dní.

V prvom prípade išlo o demontáž pamätníka generála Červenej armády Ivana Čerňakovského v Pieniežne, proti ktorému Moskva takisto dôrazne protestovala a vyjadrila očakávanie, že predmetný proces bude pozastavený.