< sekcia Kultúra

A. MOKOS: Keď Bondarčuk zašepkal Sibír, fakticky som cítil zimu

Ilustračná snímka Foto: TASR/Štefan Puškáš

V historickej dráme inšpirovanej skutočnými udalosťami povojnového obdobia v Sudetoch stvárnil Brachtla - antagonistu príbehu o zrade, láske a priateľstve, ktorý nakrútil režisér Jiří Chlumský.

Bratislava 31. októbra (TASR) - Bol to zážitok, tak komentoval hereckú spoluprácu s Fiodorom Bondarčukom v novom česko-slovenskom filme 7 dní hříchů Attila Mokos. V historickej dráme inšpirovanej skutočnými udalosťami povojnového obdobia v Sudetoch stvárnil Brachtla - antagonistu príbehu o zrade, láske a priateľstve, ktorý nakrútil režisér Jiří Chlumský.

"Sú to moje najlepšie spomienky z natáčania. Zrazu sa objavil veľmi jednoduchý čistý človek. Keď sme začali spoločný dialóg, zrazu taká sila z neho išla. Čosi silné medzi nami fungovalo. Ešte aj po klapke som to mal v sebe a cítil som, že je to neuveriteľné," povedal pre TASR Attila Mokos na margo stretnutia s hviezdou ruskej kinematografie, synom slávneho filmára Sergeja Bondarčuka.

Režisér, herec a producent Fiodor Bondarčuk, ktorý v roku 1986 debutoval vo filme Boris Godunov po boku svojho otca, si v snímke 7 dní hříchů zahral "tvrdú vojnovú povahu" - sovietskeho majora Uvarova. "Išla z neho energia a totálny minimalizmus, žiadne veľké zbytočné gestá. Veľmi presne pomenuje veci. Zašepkal mi cez zuby - Sibír, ako vyslovil to slovo, tak ja som fakticky cítil tú zimu," zhodnotil umenie hereckého kolegu.

Člen umeleckého súboru Jókaiho divadla v Komárne ďalej priznal, že negatívne postavy sú pre neho vždy lákavejšie. V snímke 7 dní hříchů ho diváci uvidia ako muža schopného takmer všetkého. Brachtl v Mokosovom podaní sa v závere vojny stane partizánom. Vojnové "zásluhy" ho vynesú k politickej funkcii, predovšetkým pod jeho velením vyvíjajú svoju činnosť Červené gardy.

"Je to zvláštny príbeh lásky aj krutosti z krízového obdobia. Pre mladých je to už iba história, ale naši rodičia túto hrôzu a vojnu, extrémne prípady a situácie prežili, im to povie viac. Pre mladých to je živá história. Myslím si, že stojí zato si to pozrieť," dodal Attila Mokos. Vo filme, ktorý rozpráva o vzťahoch medzi Čechmi a Nemcami na sklonku 2. svetovej vojny a zachytáva obdobie tesne po jej skončení, sa objaví po boku Ondřeja Vetchého, Vicy Kerekes, Kataríny Kolajovej, Jiřího Schmitzera, Jarka Hylebranta, Igora Bareša, Anny Šiškovej a ďalších.

Historickú drámu 7 dní hříchů uvádza do slovenských kín od 1. novembra Itafilm.