< sekcia Kultúra

Adam Ďurica vydáva nový album Spolu

Na archívnej snímke spevák Adam Ďurica. Foto: TASR/Martin Baumann

Nový album predstaví Adam aj na koncertnom turné SPOLU Tour 2017.


Bratislava 28. októbra (TASR) - Mladý hudobník, dvojnásobný víťaz prestížnej televíznej ankety OTO v kategórii spevák roka, autor hitov Neľutujem a Mandolína Adam Ďurica vydáva po roku a pol od platinového albumu Mandolína novú platňu. Dostala názov Spolu a ponúka tucet nových skladieb vrátane hitov Spolu a Dovtedy. Nový album predstaví Adam aj naživo na svojom koncertnom turné s názvom SPOLU Tour 2017.

Prvým singlom z nového albumu bola pieseň Spolu. Tú Adam zverejnil ešte pred letom a nakoniec podľa nej nazval svoj štvrtý radový album i budúcoročné turné.

„Na novom albume som pracoval rok a pol od vydania albumu Mandolína. Nový album Spolu je vyzretejší hudobne aj textovo. Je to posun vpred, pri ktorom nezabúdam na mojich terajších fanúšikov. Chcem im priniesť album, ktorý budú radi počúvať,“ uviedol pre médiá spevák.

Adam na novinke podobne ako pri albume Mandolína spolupracoval s viacerými producentmi. Okrem svojho vlastného umu a zručností Petra Ďuďa Dudáka a Petra Riavu sa na aranžmánoch a znení jednotlivých skladieb podieľala aj kanadská producentská spoločnosť The Glowsticks. O finálny zvuk sa postaral Adamov brat Michal, ktorý celý album mastroval vo svojom štúdiu Masterpiece Studios.

„Pri hľadaní producentov som strávil veľa času sondovaním po internete a následným volaním a písaním mailov s nimi, aby som zistil, či by mi sedeli. Až som narazil na The Glowsticks. Ich prínos na nový album považujem za kľúčový. Vniesli do mojej produkcie progres. Tú to veľkí profíci,“ teší sa zo spolupráce Adam.

Na albume sa nachádza 12 skladieb vrátane cover verzie piesne Ľudia sú schopní všetkého zo sólového albumu Ivana Táslera, ktorý vyšiel v roku 2001. Hudbu ku všetkým skladbám zložil Adam sám a všetky texty na album napísal dnes už Adamov dvorný textár Vlado Krausz.

„Pri albume Spolu som chcel spievať o iných veciach. Chcel som to textovo posunúť a práve preto som sa s Vladom stretol ešte pred samotným nahrávaním a rozprávali sme sa o témach. On na vybrané témy napísal texty, ktoré som potom ja zhudobnil. Napríklad, pieseň Tvoj syn je pre moju mamu, túto tému som chcel veľmi mať na novom albume a som rád, že tam je. Takisto som venoval jednu pesničku aj mojej priateľke, ale tentoraz neprezradím, ktorá to je,“ dodal s úsmevom Adam.

Nový album, ktorý vydal Universal Music v digipacku s fotografiami a veľkým plagátom z dielne Branislava Šimončíka, predstaví Adam aj na koncertnom turné SPOLU Tour 2017. So svojou kapelou na prelome mesiacov apríl/máj budúceho roku navštívi desať slovenských a dve české mestá. Od Michaloviec, cez Lučenec a Bratislavu až po Brno a Prahu zaznejú nielen nové piesne z albumu Spolu ale aj obľúbené skladby z predošlých albumov, medzi nimi Neľutujem, Mandolína, Predpoveď počasia, Láska-Veda či Tak to vidím ja. Po každom koncerte sa uskutoční fotogramiáda, na ktorej sa fanúšikovia budú môcť s Adamom stretnúť a odfotiť.

SPOLU Tour 2017 začne koncertom 11. apríla v Prahe, deň nato sa predstaví v Brne, ďalšími zastávkami budú 20. 4. Prešov, 21. 4. Košice, 22. 4. Michalovce, 25. 4. Lučenec, 26. 4. Liptovský Mikuláš, 27. 4. Banská Bystrica, 28. 4. Žilina, 29. 4. Martin, 3. 5. Bratislava a 5. 5. Trenčín.

TASR informoval PR manažér Marek Kučera.