Quantcast
< sekcia Kultúra

Arménsko bojkotuje Eurosong 2012 v Azerbajdžane

Výstavba novej haly s názvom Baku Crystal Hall v azerbajdžanskom Baku 18. januára 2012 , v ktorej sa v máji uskutoční medzinárodná pesničková súťaž Eurovision Song Contest. Foto: TASR/AP

Dôvodom je protiarménske" vyhlásenie azerbajdžanského prezidenta Ilhama Alijeva.

Jerevan 7. marca (TASR) - Arménsko bude bojkotovať tohtoročnú pesničkovú súťaž Eurovision Song Contest pre "protiarménske" vyhlásenie azerbajdžanského prezidenta Ilhama Alijeva. Oznámila to dnes arménska štátna televízia.

Populárna medzinárodná súťaž sa bude konať v máji v azerbajdžanskom Baku za účasti zástupcov vyše 35 štátov.Medzi oboma susediacimi juhokaukazskými krajinami vláde dlhodobo napätie. V 90. rokoch zviedli vojnu o Náhorný Karabach, v ktorej zahynulo vyše 25.000 ľudí. Prímerie bolo podpísané v roku 1994, dosiaľ sa však nepodarilo dosiahnuť trvalú mierovú dohodu.

Arménska televízia, ktorá vyberá národného účastníka eurosongu, pripísala svoje rozhodnutie vyhláseniu Alijeva. Ten 28. februára podľa BBC povedal, že "našimi hlavnými nepriateľmi sú Arméni vo svete a pokryteckí a skorumpovaní politici pod ich vplyvom".

"Nemá zmysel vysielať účastníka do krajiny, kde bude považovaný za nepriateľa," uviedla dnes arménska televízia.

Organizátor súťaže - Európska vysielacia únia (EBU) - vyjadril nad rozhodnutím Jerevanu sklamanie.