Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. apríl 2025Meniny má Igor
< sekcia Kultúra

Avantgardný hudobný skladateľ Ľubomír Burgr má 60 rokov

Na snímke Ľubomír Burgr počas tlačovej konferencie k nomináciám na honorárne a štatistické ceny SOZA 5. septembra 2019 v Bratislave. Foto: TASR – Jakub Kotian

Je spoluzakladateľom Združenia pre súčasnú operu/Divadlo SkRAT.

Prešov/Bratislava 28. augusta (TASR) - Bol spoluzakladateľom Združenia pre súčasnú operu/Divadlo SkRAT. Jeho hudba sa sústreďuje na hodnoty skryté za vrstvou vyjadrovacích prostriedkov a zároveň abstrahuje od módnych trendov.

V stredu 28. augusta bude mať 60 rokov hudobný skladateľ a divadelník známy najmä z avantgardných divadiel Stoka a SkRAT Ľubomír Burgr. Zároveň spoluzakladal A4 - priestor súčasnej kultúry a od roku 2016 je predsedom predstavenstva Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA).

Združenie pre súčasnú operu zakladal spolu s významným hudobným skladateľom Martinom Burlasom, známym spisovateľom a hudobníkom Máriusom Kopcsayom, filmovou režisérkou a umelkyňou Zuzanou Piussi, Monikou Čertezni a Ingrid Hrubaničovou.

Ľubomír Burgr sa narodil 28. augusta 1964 v Prešove. O jeho tvorbe hovoria kritici ako o strete rôznych svetov a prirovnávajú ho k tvorbe Martina Burlasa či Mariána Vargu, ktorých hudba tiež presahuje žánrové hranice.

"Som milo prekvapený, že som sa dožil toľko rokov a zároveň nemilo, čoho som sa dožil. Pravdepodobne to patrí k starnutiu," povedal pre TASR umelec pri príležitosti svojho životného jubilea.

Ľubomír Burgr o sebe tvrdil, že ako stredoškolák prišiel na to, že hudbe vôbec nerozumie. A nepomohol mu s tým ani jeho učiteľ hudby na konzervatóriu. Celý život však zostal v blízkosti hudby. Považoval to za akýsi alibizmus z jeho strany.

S hudbou bol v kontakte od malička, pretože jeho otec pôsobil ako zbormajster v Poddukelskom umeleckom ľudovom súbore (1963 - 1977.) Na košickom konzervatóriu vyštudoval hru na husliach (1979 - 1985).

Po škole pôsobil ako huslista v orchestri Divadla Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove (1985 - 1990). Spolu s konškolákom Martinom Marinčákom založil v roku 1985 hudobnú skupinu Ali Ibn Rachid (Ali, syn Rachidov). Táto alternatívna kapela, Burgr v nej spieval a hral na klávesy, bola považovaná za jednu z najlegendárnejších slovenských skupín. Ich melancholická hudba síce nesmerovala k mainstreamovému úspechu, avšak u alternatívneho publika zaznamenala obrovskú popularitu. Českí kritici skupinu ´vynášali do neba´ za originálne texty a hudbu. Dokonca ich prirovnávali k Frankovi Zappovi.

Na snímke zľava Zuzana Kronerová a členovia divadla Skrat Ľubo Burgr, Milan Chalmovský a Vlado Zboroň získali ocenenie Grand Prix za najlepšiu inscenáciu na 12. ročníku festivalu Nová dráma/New Drama 2016 v Bratislave 13. mája 2016. FOTO
Foto: TASR/Jakub Kotian


V roku 1990 sa Burgr presťahoval do Bratislavy a o rok neskôr sa stal členom divadelného združenia STOKA. Bol hercom, skladateľom a hudobníkom. Od roku 1995 je členom hudobného zoskupenia Požoň sentimentál. Na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave vyštudoval v rokoch 1996 - 1999 kompozíciu u profesora Ivana Paríka. V roku 1999 založil spolu s Martinom Burlasom, Zuzanou Piussi a Danielom Salontayom skupinu Dogma.

Ľubomír Burgr skladá hudbu pre orchester, sólové nástroje, ako aj inštrumentálne skladby. Zložil opery Smrť v kuchyni (2000), Tete-á-tete (2002). Je autorom hudby a textov k mnohým divadelným produkciám.

Prezidentka Murmúová si na UKF prevzala titul doctor honoris causa

Čestný titul jej bol udelený za výnimočný prínos k rozvoju inkluzívneho vzdelávania ako nástroja spoločenskej emancipácie a za posilňovanie demokratických hodnôt.

,aktualizované 

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

- Za napadnutie účtu českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X hrozia páchateľovi až tri roky väzenia.

- Centrum sociálnych výskumov (CSV) má za cieľ prinášať presné a zrozumiteľné informácie o názoroch a pohľadoch slovenskej verejnosti na spoločenské problémy naprieč politickým spektrom.

- Experti v novej štúdii vydanej vo štvrtok v časopise The Cryosphere varujú, že rakúske ľadovce by sa mohli už v blízkej budúcnosti úplne roztopiť pre klimatickú zmenu.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií začal ďalšie dve konania voči ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) v súvislosti s domom v Chorvátsku. Pre TASR to uviedla šéfka výboru Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

- Bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU) vo štvrtok ako prvá z troch strán budúcej nemeckej vlády schválila koaličnú dohodu s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a sociálnymi demokratmi (SPD).

- Koalícia sa pri pozmeňovacích návrhoch o transakčnej dani zachovala pokrytecky a zbabelo. Uviedli to vo štvrtok po parlamentnom hlasovaní predstavitelia opozičných strán hnutie Slovensko a Progresívne Slovensko (PS).