< sekcia Kultúra

Banskobystrický Klub 77 dáva priestor nielen hudobníkom

Skupina Polemic/Ilustračné foto. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Klub usporiada približne 120 akcií ročne. V tých hudobných sa snaží podporovať menej komerčnú muziku, alternatívu či džez.

Banská Bystrica 13. júla (TASR) – S víziou dať v Banskej Bystrici priestor kapelám klubovej scény, mladým skupinám, či pomôcť k vytvoreniu nových hudobných zoskupení, vznikol v tomto meste v roku 2007 Klub 77. "To, čo majú iné mestá, v Bystrici chýbalo, klubová muzika, dianie v klube vôbec," konštatoval pre TASR jeho majiteľ Rastislav Škrinár. Hoci je klub najmä hudobným, otvorený je aj ostatným umeleckým odvetviam.


"Počas silných mesiacov ako sú október, november, december a február, marec, apríl, keď sú v meste vysokoškoláci, býva aj päť akcií za týždeň. To nie je len o koncertoch, je to o literárnych večeroch, mladí literáti tu predstavujú svoje diela, je to o rôznych výstavách a iných umeleckých akciách," priblížil Škrinár.

Podľa jeho ďalších slov sa veľmi uchytili aj cestovateľské večery. Do klubu prichádzajú rôzni cestovatelia a buď premietajú svoje filmy, alebo ukazujú obrázky z ciest, rozprávajú o nich. "Beží u nás pravidelne, v tých mesiacoch, ktoré som spomínal, akademický filmový klub." Prezentuje sa na ňom tvorba práve mladých študujúcich filmárov zo škôl z celej Európy.

Klub 77 usporiada približne 120 akcií ročne. V tých hudobných sa snaží podporovať menej komerčnú muziku, alternatívu, džez a podobne. "Istým skupinám ľudí práve toto chýbalo a sú radi, že to tu je a majú ich kapely kde hrávať. A práve zisťujem, že veľa ľudí sme aj vychovali k poriadnej muzike," myslí si Škrinár.

Klub umožňuje prezentovať sa so svojou tvorbou aj začínajúcim hudobníkom. "Nie sú to nejaké špeciálne podujatia, prosto, majú tam koncerty, prvý, tretí, piaty." Niekedy vznikajú kapely priamo v klube. "Stretnú sa, ja neviem, štyri kapely a z nich sa potom vytvorí nejaká ďalšia kapela, ktorá sa náhodou celkom presadí," pokračoval majiteľ klubu. Podľa neho sa banskobystrická hudobná scéna veľmi zlepšila, kapiel je tu oveľa viac a sú kvalitnejšie.

Ďalšou podporou pre nádejných hudobníkov je, že keď príde do mesta pod Urpínom známejšia kapela, či už zo Slovenska, Čiech alebo inej krajiny, môžu jej byť domácou predkapelou, dodal Škrinár. "Uvidí ich viac ľudí, možno aj takí, ktorí by ich inak nevideli." V klube už vystupovali hudobníci z rôznych končín sveta. Napríklad aj punková kapela zo 70. rokov G.B.H. Zo slovenskej scény Polemic, Para, Katka Knechtová, Marián Varga či Martin Valihora, vymenoval Škrinár.

Budúci víkend (20. júla) sa v klube bude konať Festival Lásky, hudobno-literárne podujatie, ktoré býva v lete a v zime. Ako Škrinár priblížil, klub ho organizuje v spolupráci s nadšenou skupinou mladých ľudí, ide takmer o celodennú akciu, počas ktorej si možno vychutnať koncerty banskobystrických kapiel i literárne čítanie.

Toto leto sa prvýkrát vo Vlkanovej neďaleko Bystrice uskutoční aj nový festival Klubu 77 ROCKSCAPE 2013. Pôjde o letné veľké open air dvojdňové podujatie naplánované na 16. – 17. augusta. "Bude tam jeden z mála koncertov tohto roku kapely Collegium musicum v pôvodnej zostave. Prídu tí, čo sú momentálne asi najlepší nielen na slovenskej alternatívnej scéne, a aj anglická kapela Brothers Rasputin." Zahrať majú tiež Chiki liki tu-a, Čad, Davová psychóza. "Prosto, iná muzika práve pre ľudí, ktorí majú radi tú klubovú scénu," podotkol majiteľ klubu. Na festivale sa ukáže aj niekoľko banskobystrických kapiel.