Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 26. máj 2024Meniny má Dušan
< sekcia Kultúra

Banskobystrickú hudobnú jar otvorí nová znelka, vystúpi aj P. Šporcl

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Počas piatich koncertov vystúpia na festivale hlavne poprední slovenskí umelci s dielami rôznych žánrov a proveniencie.

Banská Bystrica 24. februára (TASR) - Festival klasickej hudby Banskobystrická hudobná jar, ktorý patrí medzi najstaršie na Slovensku, napíše v tomto roku už 63. kapitolu. Návštevníci sa od 13. marca do 17. apríla môžu tešiť na hudobné skvosty zo slovenskej i zahraničnej tvorby, s ktorými v meste pod Urpínom vystúpia najmä domáci umelci. TASR o tom informoval Miroslav Strelec z kancelárie primátora.

Festival premiérovo otvorí nová znelka, na ktorú vyhlásilo mesto koncom uplynulého roka verejnú autorskú súťaž. Popri grafickom logu z minulého ročníka tak pribudne nový hudobný symbol Banskobystrickej hudobnej jari. Podmienkou organizátorov bolo, aby znelka spĺňala základnú charakteristiku hudobnej formy a odzrkadľovala filozofiu festivalu, a to prezentovať verejnosti odkaz dedičstva klasickej hudby.

Počas piatich koncertov vystúpia na festivale hlavne poprední slovenskí umelci s dielami rôznych žánrov a proveniencie. Jedinou výnimkou bude úvodný koncert v podaní českých umelcov. Po prvý raz sa na festivale predstaví husľový virtuóz a rodák z Českých Budějovíc Pavel Šporcl, dnes najžiadanejší český umelec na prestížnych svetových koncertných pódiách. V jeho interpretácii zaznejú diela G. F. Händela, J. Pachelbela, J. S. Bacha a A. Vivaldiho.

"V pestrej programovej ponuke sú zastúpené diela z obdobia baroka, klasicizmu, romantizmu, ale aj zo súčasnosti. Nechýbajú ani slovenskí skladatelia. Teší ma, že príležitosť predstaviť sa dostali i mladí domáci umelci. V zahraničí robia vynikajúce meno nášmu interpretačnému umeniu a ich výkony si určite zaslúžia pozornosť obdivovateľov klasickej hudby," zdôraznila vedúca kultúrneho centra Robotníckeho domu v Banskej Bystrici Lýdia Baranová.

Ako doplnila Katarína Hulinová z kultúrneho centra, súčasťou hudobnej jari bude aj sprievodné podujatie vo forme vystúpenia Ensemble Spectrum 1. marca v Robotníckom dome. Na nezvyčajnom výchovnom koncerte s interaktívnymi prvkami zaznejú netradičné hudobné diela 20. a 21. storočia. Určený je najmä pre študentov konzervatórií.