< sekcia Kultúra

Beáta Dubasová vydáva kompiláciu Najväčšie hity 1985 - 2020

Beáta Dubasová, archívna snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Výber mapuje zaujímavú kariéru speváčky, ktorá začala tak trochu nenápadne v tieni známejších kolegýň, ale postupne si získala trvalé miesto na scéne slovenskej modernej populárnej hudby.

Bratislava 23. októbra (TASR) – Kompiláciu 40 piesní speváčky Beáty Dubasovej pod názvom Najväčšie hity 1985 - 2020 pripravilo vydavateľstvo Opus. Výber mapuje zaujímavú kariéru speváčky, ktorá začala tak trochu nenápadne v tieni známejších kolegýň, ale postupne si získala pevné a trvalé miesto na scéne slovenskej modernej populárnej hudby a dnes je jej ozdobou. Kompilácia ponúka piesne v zábere od ľahkých hitových popevkov až po hlbšie lyricky ladené výpovede. TASR o tom informovala PR manažérka Renáta Tomášová.

V zozname štyridsiatky piesní na dvojalbume sú aj Prvý a posledný, Šumienky z Polomu, Vráť mi tie hviezdy, Svet na nočný prúd, Ako chutí ráno, Za dverami mojej izby, Dievča z reklamy, Muzikantské byty, Ten príbeh je preč, Malá horká čokoláda, Účesy, Úschovňa pohľadov, Sme také, aké sme, Niekto ako ja, Múzeum strát, Deň naopak, Náladová, Už dávno viem, 7 dní, Šálka z porcelánu či Maznáčik.

„Všetky piesne na tomto 2CD preveril čas. Ani v mojom najtajnejšom sne by ma v začiatkoch mojej kariéry pri nahrávaní prvých hitov Maznáčika či Účesov nenapadlo, že tieto pesničky môžu prežiť vyše 35 rokov a stále ich ľudia budú poznať, milovať a žiadať odo mňa na koncertoch a dá sa povedať, že budú mojím poznávacím znamením. Keďže od mojej ostatnej výberovky uplynulo už dosť času, tak som často od svojich fanúšikov a poslucháčov bola konfrontovaná otázkami o novej výberovke. Som rada, že vydavateľstvá Opus a Warner Music využili svoj bohatý archív a dali šancu až štyridsiatim pesničkám,“ uviedla pre médiá speváčka.

„Výber nebol ľahký, lebo všetky tieto piesne sú ako moje deti, a ťažko je vyberať a uprednostniť niektoré viac, iné menej. Všetky  som nahrávala s láskou a nadšením, najlepšie, ako som v tom čase dokázala, ale ako to už býva, niektoré z nich možno nemali na ceste éterom za poslucháčmi také šťastie. Okrem chronicky známych hitov, zozbieraných z mojich všetkých LP platní a CD, som rada, že sú tu zaradené aj piesne z nášho detského albumu Peter, Vašo a Beáta deťom, pretože aj tento album je u mojich dnes už dospelých poslucháčov nesmierne obľúbený a cenený,“ dodala Dubasová.