Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 1. október 2023Meniny má Arnold
< sekcia Kultúra

Boris Chmel predstavuje prvýkrát verejne svoje maľby

Ilustračná foto Foto: TASR - Roman Hanc

Ako novinár pracoval v denníku Sme a v Pravde. Jeho tvár aj hlas je známy z rôznych elektronických médií.

Bratislava 9. januára (TASR) – Svojho "osobného anjela" predstavuje priaznivcom výtvarného umenia maliar Boris Chmel na vôbec prvej vlastnej verejnej výstave v Bratislave. Expozícia "Personal Angel" nesie názov podľa titulného diela, anjela pripomínajúceho Ježiša na kríži. Obrazy sú prístupné verejnosti v priestoroch Office Gallery v bratislavskom biznis centre Kerametal od stredy. Výstava bude otvorená do 4. februára. Kurátorkou výstavy je Ľudmila Pašková.

V priestoroch BC Kerametal, vo vstupnej hale a v kongresovej miestnosti, je vystavených 30 Chmelových diel. Samotný autor za najsilnejší v doterajšej tvorbe považuje práve obraz Personal Angel, ktorý je odkazom vnútornej slobody. Každý má toho svojho anjela, ktorý s ním putuje životom a stojí nad ním.

„Je to návrat k tomu, čo som chcel niekedy robiť. Chcel som študovať na VŠMU, ale nakoniec som si zvolil estetiku a históriu, čo je v podstate teoretizovanie o umení. Dostal som sa však k novinárčine, kde som sa dvadsať rokov ocitol na viacerých pozíciách. Dospel som k poznaniu, že v určitom veku pred štyridsiatkou, keď už človek dostane nejaký rozum a má aj skúsenosti, že je potrebné dostať zo seba aj niečo iné, čo považujeme za zmysluplné. Tým, že som ako dieťa a tínedžer mal paletu aj štetec doma a objavil som ich na pôjde, tak som si povedal, že to skúsim oprášiť. Posledné štyri roky sa tomu venujem intenzívne,“ uviedol pre TASR autor. „Sú to obrazy z posledného roka, ktoré som dal dohromady, pretože doteraz tie obrazy, ktoré som namaľoval za tie tri – štyri roky, zhruba 150 obrazov, už majú svojich majiteľov. Tak je to zostavené z toho, čo mi ostalo doma. Je to obdobie posledného roka, kde som sa venoval abstraktným veciam, možno s konkrétnym prvkom. Vplyv na posledný rok malo to, čo sa udialo v mojej rodine, narodenie ďalšieho dieťaťa, čo je niečo optimistické v týchto obrazoch. Aj to, čo sa deje v tejto spoločnosti, čo nie je úplne optimistické a napĺňa ma obavami, to sa v tých obrazoch striedalo, je to obraz posledného roka, ktorý som prežil,“ dodal.

„Autor používa sýte farby, má tému tak nádherne snovú na to, že je to muž, že ma to až prekvapilo. Už keď som videla prvé snímky a keď som chystala výstavu, tak som si hovorila, že to musela byť poetická duša. Viem, aké mi chodia obrazy od mužov, nie je to tak citlivé ako tieto obrazy. Je vnímavý, vníma všetky zmeny okolo seba, vníma aj každú zmenu v rodine či v spoločnosti a prenáša to na plátno, je to z tých obrazov cítiť,“ doplnila Ľudmila Pašková.

Zároveň je autorkou projektu Office Gallery. „Chcela som trocha spropagovať súčasné moderné umenie, cítila som, že nútiť ľudí chodiť do galérií nemá význam. Tak som to otočila a začala spolupracovať so spoločnosťami, ktoré sídlia v nových biznis centrách, kde vytvárame office galérie. Aby výstavy videli noví a noví ľudia, vystavujeme diela od akademických umelcov až po úplných amatérov. Dôležité je, ako vplýva ich umenie na ľudí, ako ich oslovuje,“ upresnila.

Boris Chmel ako novinár pracoval v denníku Sme aj v Pravde. Jeho tvár aj hlas je známy z elektronických médií, bol redaktorom Rádiožurnálu v Slovenskom rozhlase, moderátorom Z prvej ruky v Slovenskom rozhlase a Správ a komentárov v Slovenskej televízii. Bol hovorcom Záchrannej zdravotnej služby a za túto prácu získal dvakrát ocenenie Hovorca roka. V súčasnosti je hovorcom Národného centra zdravotníckych informácií.