Quantcast
< sekcia Kultúra

Bratislava sa na štyri dni stáva mestom svetovej hudby

Ilustračná snímka. Foto: TASR Dano Veselský

Tretí ročník podujatia prináša svetové hviezdy na galakoncertoch, prehliadku hudobných špičiek domácej scény, ale aj medzinárodnú konferenciu.

Bratislava 13. augusta (TASR) - Hlavné mesto vo štvrtok rozozvučí World Music Festival Bratislava. Tretí ročník podujatia prináša svetové hviezdy na galakoncertoch, prehliadku hudobných špičiek domácej scény, ale aj medzinárodnú konferenciu. Mestský festival ponúkne počas štyroch dní vyše 20 koncertov, prebiehať bude v šiestich lokalitách slovenskej metropoly. "Okrem klasických koncertných priestorov Ateliéru Babylon, Véčka či Zichyho paláca bude súčasťou festivalu aj utajený koncert, ktorého odhalenie sa návštevníci dozvedia v priebehu podujatia," TASR informovala PR manažérka Katarína Svobodová.

Domácu scénu na festivale reprezentuje skupina Rusín Čendeš Orchestra, držitelia ocenenia Radio Head Awards Bashavel, premiérovo sa predstaví gajdošská šou Spojené huky Slovenska, ale aj zoskupenie hrajúce pastiersku hudbu Trombitáši Štefánikovci.

V programe tiež figurujú víťazi festivalovej Open Call výzvy, ktorá dáva priestor dosiaľ málo známym talentovaným hudobníkom. Vďaka porote tak svoj koncert odohrá speváčka, huslistka a skladateľka Miriam Kaiser a hudobná formácia Páni času, nitrianske trio, ktoré spracováva tradičné slovenské piesne, stredoveké melódie, ale aj keltský folk.

Zahraničnú scénu na bratislavskom World Music Festivale reprezentuje napríklad ghanský hudobník a spevák King Ayisoba či španielska formácia El Amir Flamenco Trio. "Jej líder Amir-John Haddad, známy aj z legendárnej skupiny Radio Tarifa, už má na konte nomináciu Latin Grammy Award v kategórii Najlepší tradičný album za nahrávku Fiebre (2004)," dodáva Svobodová s tým, že v programe festivalu je tiež workshop s týmto originálnym hráčom na gitaru, mandolínu, buzuki či arabskú lutnu oud.

Na sobotnom galavečere (15. 9.) v Ateliéri Babylon odohrajú koncerty grécke zoskupenie Ross Daly & Kelly Thoma, srbský Marko Markovič Brass Band, ale aj hudobný a internetový fenomén Adam Ben Ezra. Tento 35-ročný rodák z Tel Avivu je známy nielen svojou virtuóznou hrou na kontrabas, ale aj originálnou, multiinštrumentálnou šou "jedného muža na pódiu".

Víkendový program festivalu tvorí v dopoludňajších hodinách medzinárodná konferencia v priestoroch Pálffyho paláca na Zámockej ulici. "Tento rok sem zavíta okolo 30 hudobných profesionálov z celého sveta. Jej dôležitou súčasťou budú panelové diskusie, face to face meeting, predstavenie festivalov V4, príspevky špecialistu na sociálne médiá, právnej poradkyne a ďalších odborníkov," uzavrela Svobodová.