Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 13. jún 2024
< sekcia Kultúra

Bývalý novinár, ktorý vypátral tri unesené deti, pokrstil svoju knihu

Prezentácia knihy Davida Púchovského “ Unesené “ v nedeľu 8. novembra 2015 v rámci Medzinárodného knižného veľtrhu Bibliotéka v priestoroch výstaviska Incheba Expo Aréna v Bratislave. Na prezentácii sa zúčastnili obe rodiny unesených detí. Na snímke matka detí Martina Gajdárová. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Kniha Davida Púchovského rozpráva príbeh súrodencov Gajdárových, ktorých otec uniesol do Panamy, i chlapca Heshama, ktorého zase našli v Budapešti.

Bratislava 8. novembra (TASR) – Našiel deti, ktoré ukrývali ich vlastní otcovia, ktoré nedokázal vypátrať ani Interpol, a o ktorých nikto netušil, či sú vôbec nažive – o tom je kniha bývalého slovenského novinára Davida Púchovského. Rozpráva príbeh súrodencov Gajdárových, ktorých otec uniesol do Panamy, i chlapca Heshama, ktorého zase našli v Budapešti. Titul s názvom Unesené dnes panamským rumom pokrstili na Bibliotéke v bratislavskej Inchebe.

Púchovský ešte ako redaktor Nového Času vlani a tento rok na vlastnú päsť pátral po troch slovenských deťoch. Vraví, že chcel pomôcť bezradným matkám. Najprv našiel vtedy štvorročného Heshama v Budapešti, ktorého uniesol otec – občan Kamerunu. Bol nezvestný tri mesiace. Spoločnosťou však zarezonoval najmä prípad Gajdárovcov, kde otec v januári 2011 vzal z domu deti Martina a Dominiku a matka ich nevidela štyri roky. Otec s deťmi zmizol a ich poslednou relevantnou stopou bol New York. Polícia po nich vyhlásila pátranie až po dvoch mesiacoch. "Jedno z najťažších vecí bolo deti a otca lokalizovať, znamenalo to mravčiu prácu a posúvanie sa krok po kroku," povedal pre TASR autor knihy David Púchovský.Bývalý novinár po deťoch pátral takmer rok, od februára 2014 do marca tohto roku, a nakoniec ich našiel v Paname. "Aj tam sme pritom museli zvádzať ťažký boj s úradmi, ktoré mali svoje vlastné pravidlá a zákony," podotkol. Kniha tak na svojich viac ako 250 stranách mapuje osudy matiek, ich stretnutie s novinárom, metódy, aké Púchovský používal, keď sa snažil deti nájsť. Odkrýva rôzne detaily pátrania, ktoré dosiaľ neboli nikde publikované.

Púchovský vraví, že všetky deti vypátral sám, bez pomoci polície či špeciálnych detektívov. To sa nepodarilo ani Interpolu. Nedostal pritom žiadny tip, kde ich nájsť. "Mal som výhodu v tom, že toto bol pre mňa jediný prípad. Interpol ich má veľmi veľa, veľa nezvestných detí, ľudí. Ja som sa mohol sústrediť iba na toto a všetko pre to urobiť," vysvetlil. V marci tohto roku potom Púchovský s kolegom vycestovali do Panamy, všetci sa pritom podľa neho snažili, aby sa nezopakoval prípad Karola Mella. Exnovinár pripúšťa, že niekedy stačil jediný zlý krok, či chýbali sekundy a bolo by po všetkom.Pre prípad Gajdárovcov sa exnovinár takmer dostal tiež do väzenia. "Keď sme už boli s deťmi a čakali v Paname na papier, ktorý mala sudkyňa vydať pre matku, aby si deti mohla odviesť na Slovensko, hrali sme sa spolu, šantili a fotili. Vtedy som sa dozvedel, že sudkyňa vydala zákaz deti fotiť, no mne to nikto nepovedal a ocitol som sa pred súdom," opísal autor knihy, ktorý musel následne podpísať výpoveď, že fotky nikde neuverejní. Práve toto bol najhorší moment celého jeho pátrania.Hesham je dnes podľa exnovinára ako každé iné dieťa, hoci prvé mesiace na Slovensku znášal trochu ťažšie. Deťom Gajdárovým, osemročnej Dominike a desaťročnému Martinovi, bude ešte trvať, kým sa zo zážitku spamätajú. "Môj syn mi doslova povedal – Mami, my sme boli štyri roky väzňami," povedala dnes matka zachránených detí Martina Gajdárová. "Stále to riešime, deti nie sú v poriadku, majú trvalú traumu. Bude trvať, kým sa z toho dostanú, ak sa z toho vôbec dostanú," podotkla.

Deti sa podľa ich matky veľmi ťažko vracajú späť do spoločnosti, musia nazbierať pozitívne zážitky, aby vytlačili tie negatívne a znova si prežiť stratený čas. "Všetko sa učia ako päťročné dieťa Martinko a trojročná Dominika, na takom vývoji totiž sú, tam zastali," dodala Gajdárová.

O knihe sa bude tiež dať s autorom a matkou unesených detí diskutovať 10. novembra od 17.00 h v kníhkupectve Panta Rhei na Poštovej ulici v Bratislave.

Prezentácia knihy Davida Púchovského “ Unesené “ v nedeľu 8. novembra 2015 v rámci Medzinárodného knižného veľtrhu Bibliotéka v priestoroch výstaviska Incheba Expo Aréna na Viedenskej ceste v Bratislave. Na snímke autor knihy David Púchovský.
Foto: TASR - Štefan Puškáš


Prezentácia knihy Davida Púchovského “ Unesené “ v nedeľu 8. novembra 2015 v rámci Medzinárodného knižného veľtrhu Bibliotéka v priestoroch výstaviska Incheba Expo Aréna v Bratislave. Na snímke zľava riaditeľka Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí Andrea Cisárová, redaktor a autor knihy David Púchovský, matka detí Martina Gajdárová a moderátorka podujatia Petra Klimešová počas krstu knihy.
Foto: TASR - Štefan Puškáš


Prezentácia knihy Davida Púchovského “ Unesené “ v nedeľu 8. novembra 2015 v rámci Medzinárodného knižného veľtrhu Bibliotéka v priestoroch výstaviska Incheba Expo Aréna v Bratislave. Na prezentácii sa zúčastnili obe rodiny unesených detí. Na snímke matka detí Martina Gajdárová.
Foto: TASR - Štefan Puškáš


Prezentácia knihy Davida Púchovského “ Unesené “ v nedeľu 8. novembra 2015 v rámci Medzinárodného knižného veľtrhu Bibliotéka v priestoroch výstaviska Incheba Expo Aréna v Bratislave. Na prezentácii sa zúčastnili obe rodiny unesených detí. Na snímke matka detí Martina Gajdárová.
Foto: TASR - Štefan Puškáš


Prezentácia knihy Davida Púchovského “ Unesené “ v nedeľu 8. novembra 2015 v rámci Medzinárodného knižného veľtrhu Bibliotéka v priestoroch výstaviska Incheba Expo Aréna na Viedenskej ceste v Bratislave. Na prezentácii sa zúčastnili obe rodiny unesených detí. Na snímke titulná stránka krstenej knihy.
Foto: TASR - Štefan Puškáš