Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. marec 2024Meniny má Anežka
< sekcia Kultúra

Celebration Day skupiny Led Zeppelin vychádza na CD aj DVD

Legendárna britská rocková skupina Led Zeppelin. Foto: TASR/AP

Film z koncertu pod názvom Celebration Day sa dostane do kín 17. októbra, jeho premiéra prebehne postupne na 1500 premietacích plátnach. Mesiac nato, 19. novembra bude Celebration Day vydaný aj na CD a DVD.

Bratislava 14. septembra (TASR) – Skupina Led Zeppelin odohrala 10. decembra 2007 v londýnskej O2 Aréne spomienkový koncert na počesť zosnulého priateľa a zakladateľa vydavateľstva Atlantic Records Ahmeta Erteguna. Bol to neskutočne silný dvojhodinový zážitok z rocku ovplyvneného bluesom, ktorý je taký typický pre skupinu, a ktorý sa okamžite stal súčasťou Led Zeppelinovskej legendy.

Zakladajúci členovia John Paul Jones, Jimmy Page a Robert Plant prizvali k sebe Jasona Bonhama, syna ich zosnulého bubeníka Johna Bonhama, aby s nimi zahral 16 piesní z ich repertoáru. Hoci o vstupenky na koncert žiadalo viac než 20 miliónov ľudí, prvú show kapely po 27 rokoch mohlo vidieť iba 18.000 šťastlivcov, ktorí svoj vstup do arény vyhrali v celosvetovej lotérii. TASR informovala marketingová manažérka spoločnosti Forza Music Zuzana Kostelníková.Film z koncertu pod názvom Celebration Day sa dostane do kín 17. októbra, jeho premiéra prebehne postupne v Londýne, Los Angeles, New Yorku a ďalších väčších mestách, dokopy na 1500 premietacích plátnach. Mesiac nato, 19. novembra bude Celebration Day vydaný aj na CD a DVD. Zostavu šestnástich trackov tvoria skladby Good Times Bad Times, Ramble On, Black Dog, In My Time Of Dying, For Your Life, Trampled Under Foot, Nobody’s Fault But Mine, No Quarter, Since I’ve Been Loving You, Dazed And Confused, Stairway To Heaven, The Song Remains The Same, Misty Mountain Hop, Kashmir, Whole Lotta Love a Rock And Roll.

Hard-rocková skupina Led Zeppelin vznikla v septembri 1968, založil ju gitarista Jimmy Page, premiérový koncert mali  15. októbra 1968 na Surrey Univerzity. V januári 1969 vydali prvý album s názvom Led Zeppelin. Ešte v novembri 1969 vychádza veľmi úspešný album Led Zeppelin II, ktorý viedol americký aj anglický rebríček. Rovnako úspešné boli aj ďalšie albumy. Ich spoločná dráha skončila 25. septembra 1980 úmrtím bubeníka Johna Bonhama. Dokumentuje ju deväť štúdiových albumov, sedem z nich sa dostalo v rebríčkoch na prvé miesto. Skupina Led Zeppelin si v tomto roku prevezme cenu Kennedyho centra. Slávnostné udeľovanie cien sa uskutoční 2. decembra vo Washingtone.