Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. december 2023Meniny má Oto
< sekcia Kultúra

Cenu Daniela Rapanta si dnes Valerián Bystrický a Karol Fremal

Na archívnej fotografii Valerián Bystrický Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 2. júna (TASR) – Laureátmi tohtoročnej ceny Daniela Rapanta, ktorú od roku 1995 udeľuje Historický odbor Matice slovenskej (HO MS), sa stal Valerián Bystrický a Karol Fremal. Obaja významní slovenskí historici si dnes prebrali najvyššie ocenenie HO MS za prínos k rozvoju historických vied, za zásluhy o poznanie slovenských dejín a života Slovákov doma i v zahraničí.

Je to pre mňa najvzácnejšie ocenenie, aké som kedy dostal, pretože hodnota ceny, ktorá nesie meno takej významnej osobnosti, akou bol a je Daniel Rapant, sa nedá vyčísliť“, povedal pre TASR Karol Fremal.

Historik Karol Fremal, organizátor vedeckých a odborných podujatí, univerzitný pedagóg, sa dlhé roky venoval výchove a vzdelávaniu nových generácií slovenských historikov a učiteľov dejepisu. Ako historik pôsobil v Múzeu Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici. V roku 2001 obhájil na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici habilitačnú prácu a v tom istom roku získal vedecko-pedagogickú hodnosť profesora v odbore Slovenské dejiny. Vo svojich prácach sa venoval najmä téme odboja a SNP, Slovenskej republike 1939–1945, robotníckemu a komunistickému hnutiu, ale aj koreňom boľševizmu na Slovensku. Personálna bibliografia Karola Fremala obsahuje 451 bibliografických záznamov.

Historik Valerián Bystrický, bývalý člen predsedníctva SAV a riaditeľ Historického ústavu SAV sa venoval štúdiu dejín Bulharska a diplomatickým vzťahom na Balkáne v období medzi dvoma svetovými vojnami. Vo výskume národných dejín sa zameral najmä na otázky československej zahraničnej politiky a riešenia slovenskej otázky v rámci česko-slovenských vzťahov.