Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. apríl 2024Meniny má Fedor
< sekcia Kultúra

Cenu Ľudovíta Fullu 2014 získal J. Dressler, cenu Trojruža T. Revajová

Slávnostné odovzdávanie Ceny Ľudovíta Fullu, ceny Trojruža, Čestnej listiny IBBY a ocenení za nominácie na Cenu H. Ch. Andersena v Bratislave 2. decembra 2014. Na snímke laureát Ceny Ľudovíta Fullu ilustrátor Ján Dressler si preberá cenu od Viery Anoškinovej. Foto: TASR/Michal Svítok

Cena Ľudovíta Fullu je ocenením vynikajúceho diela alebo doterajšej tvorby, ktorá významnou mierou prispela k rozvoju slovenského ilustračného umenia pre deti a mládež.

Bratislava 2. decembra (TASR) – Medzinárodný dom umenia pre deti, Slovenská sekcia IBBY (International Board On Books For Young People) a Fond výtvarných umení dnes večer ocenili tvorcov kníh pre deti a mládež.

Cenu Ľudovíta Fullu 2014 získal Ján Dressler za ilustračnú tvorbu pre deti, ktorá podnecuje detskú fantáziu a vedie ich k pozitívnemu vnímaniu výtvarného umenia. Cena Ľudovíta Fullu je ocenením vynikajúceho diela alebo doterajšej tvorby, ktorá významnou mierou prispela k rozvoju slovenského ilustračného umenia pre deti a mládež.

Cenu Trojruža 2014 získala Toňa Revajová za dielo, v ktorom s nehou a empatickou citlivosťou identifikuje svet súčasných detí a spätne ho nasmerúva k pozitívnym hodnotám života. Cenou Trojruža bol in memoriam ocenený aj Jozef Repka za celoživotné úsilie povýšiť dobrodružný žáner v literatúre pre deti a mládež na umenie. Trojruža oceňuje významné literárne i literárnovedné dielo alebo doterajšiu tvorbu, ktorá významnou mierou prispela k rozvoju slovenskej literatúry pre deti a mládež.

Diplomy Čestnej listiny IBBY 2014 dostali Toňa Revajová za knihu Johanka v zapadáčiku (vydavateľstvo Slovart), Peter Kľúčik za ilustrácie knihy Medzi nami zvieratami (vydavateľstvo Virvar) a Beáta Panáková za preklad knihy René Goscinnyho Prázdniny malého Mikuláša (Slovart). Čestnú listinu IBBY 2014 udeľuje Medzinárodná únia pre detskú knihu (International Board On Books For Young People - IBBY) autorovi, ilustrátorovi a prekladateľovi za knihu pre deti a mládež, ktorá vznikla za posledné dva roky. Návrhy na udelenie diplomu predkladajú národné sekcie IBBY v dvojročných intervaloch.

Diplomy za nominácie na Cenu Hansa Christiana Andersena si prevzali spisovateľ Daniel Hevier a ilustrátor Peter Uchnár. Toto ocenenie býva označované aj ako Malá Nobelova cena za detskú literatúru. Je považovaná za najprestížnejšie medzinárodné ocenenie pre autorov v oblasti literatúry pre deti a mládež.

Cenu udeľuje Medzinárodná únia pre detskú knihu od roku 1956 v kategóriách spisovatelia a ilustrátori. Pomenovaná je po slávnom dánskom rozprávkarovi a vyhlasuje sa každý párny rok. Slovenská sekcia IBBY je súčasťou medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana.

Príbehy pre deti môžu byť skutočné aj vymyslené. „Sú vymyslené, ale ja hovorím deťom, že tú prvú guľu na snehuliaka musíte mať dobre uťapkanú a potom už nabaľujete. Čiže musí prísť inšpirácia odniekiaľ, z neba, priletieť, niečo musím vidieť, niečo musím počuť,“ povedala pre TASR ocenená Toňa Revajová.

„Písať pre deti znamená, že človek sa celkom nezblázni z toho, že je dospelý a že si spomenie, čo ho v detstve bavilo, čo ho nudilo, pri čom zíval, čo ho zaujímalo, pri čom ani nedýchal. Ja som si to sformuloval do takého spisovateľského kréda, že pre deti treba písať nehorázne – čiže s nehou, ale rázne,“ doplnil pre TASR ocenený Daniel Hevier.