< sekcia Kultúra

Cenu sv. Vojtecha udelili literárnemu vedcovi SR Petrovi Zajacovi

Peter Zajac, archívna snímka. Foto: TASR/Martin Baumann

Prestížne ocenenie, ktoré udeľuje nemecká Adalbertova nadácia, mu na slávnostnom ceremoniáli na Pražskom hrade odovzdal český prezident Miloš Zeman.

Praha 13. júna (TASR) - Držiteľom tohtoročnej Ceny svätého Vojtecha za mier, slobodu a spoluprácu v Európe sa stal vo štvrtok slovenský literárny vedec a bývalý poslanec Peter Zajac. Prestížne ocenenie, ktoré udeľuje nemecká Adalbertova nadácia, mu na slávnostnom ceremoniáli na Pražskom hrade odovzdal český prezident Miloš Zeman, informovala Česká televízia.

"Bojovali ste nielen proti totalitnému režimu, ale bojovali ste aj proti autoritatívnemu režimu, takže váš boj sa stretol s dvoma oponentmi a v oboch prípadoch vyšiel víťazne. Váš život stelesňuje to najlepšie, čo v našich národoch existuje - odvahu, vieru a vytrvalosť," povedal Zeman počas svojho prejavu.

Niekdajší predseda slovenského parlamentu a laureát predmetného ocenenia František Mikloško pripomenul, že Zajac sa celý svoj život angažuje v zápase o demokraciu.

"V rokoch 1968 a 1969 bol redaktorom Mladej fronty a Smeny, ktoré sa angažovali pre demokraciu a slobodnú tvorbu. V 80. rokoch organizoval na Slovensku seminár medzi českými a slovenskými historikmi a literárnymi vedcami. V roku 1989, ešte pred pádom komunizmu, založil Klub spisovateľov v Bratislave," uviedol.

Na jeseň roku 1989 bol Zajac jedným zo zakladateľov hnutia Verejnosť proti násiliu a viedol rokovania s Občianskym fórom. "Profesor Peter Zajac bol duchovným tvorcom ponovembrového vývoja," dodal Mikloško.

Peter Zajac je literárny vedec a politik. Medzi rokmi 2010 až 2012 bol poslancom Národnej rady. V minulosti tiež predsedal Občianskej konzervatívnej strane (OKS). Jeho manželkou je slovenská spisovateľka Alta Vášová.

Zajac vyštudoval slavistiku a germanistiku na Univerzite Komenského v Bratislave a germanistiku na Eberhardovej-Karlovej univerzite v nemeckom Tübingene. Pracoval ako lektor v nakladateľstve Smena, ako vysokoškolský učiteľ, vedecký pracovník a bol tiež riaditeľom Ústavu slovenskej literatúry Slovenskej akadémie vied, v ktorom ďalej pracuje.

Medzi rokmi 1996 a 2011 pôsobil ako profesor pre západoslovanskú literatúru a kultúru na Slavistickom ústave Humboldtovej univerzity v Berlíne. Je autorom 15 monografií a detských knižiek.

Adalbertova nadácia udeľuje cenu každé dva roky jednej osobnosti, ktorá sa mimoriadnym spôsobom zaslúžila o integráciu Európy a o prehĺbenie a starostlivosť o susedské vzťahy medzi národmi západnej a strednej Európy. Predtým ju získal napríklad bývalý český prezident Václav Havel, kardinál František Tomášek alebo niekdajší premiér a dlhoročný predseda Senátu Petr Pithart.