< sekcia Kultúra

Do českých kín mieri slovenský dokument Absolventi

Scéna z filmu Absolventi Foto: Youtube

Absolventi získali od poroty Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet v Bratislave zvláštne uznanie v kategórii slovenský dokumentárny film 2011/2012.

Bratislava 2. apríla (TASR) - Slovenský dokument režiséra Tomáša Krupu Absolventi s podtitulom Sloboda nie je zadarmo mieri na plátna českých kín. Predpremiéra filmu bude 16. apríla na 21. ročníku prehliadky súčasných európskych filmov Dny evropského filmu v Prahe. Slávnostná premiéra sa uskutoční 23. apríla v pražskom kine Lucerna. Od 1. mája bude film distribuovaný do kín po celej Českej republike.

Film rozpráva o zápase mladého človeka, ktorý sa po skončení štúdií ocitne v realite a musí sa prispôsobovať potrebám spoločnosti. Absolventi musia často pristúpiť na tvrdé podmienky mimo svojich záujmov a predstáv. Ich ideály a sny narážajú na globálnu finančnú krízu, nevedia presne, ako sa riadiť pravidlami trhu a majú pocit, že žijú v nespravodlivej krajine. Vyštudovaný herec, ktorý pracuje ako stevard v leteckej spoločnosti, fotograf, ktorý podniká s chovateľskými potrebami a študent, ktorý sa chce presadiť v modernom umení, no v spoločnosti, kde sú najvyššou hodnotou peniaze, to nie je vôbec ľahké.Podľa slov režiséra Tomáša Krupu je film o ilúziách mladého človeka, ktorý sa ocitá na rázcestí a sleduje, ako sa pod vplyvom 'reality' stráca jeho sen. "Táto dokumentárna dráma je o nás všetkých, ktorí sme vychodili školy a máme predstavy a plány o živote. Neviem, nakoľko rozpráva o všetkých mladých a či je niečo také v jednom filme možné. My sme si vybrali extrémne prípady, najviac pohnuté osudy a príbehy z prostredia, ktorému sme dobre rozumeli," uviedol režisér s tým, že jeho dokument nie je o umelcoch. "Jedná sa o tých, ktorí niečo vyštudovali, ale musia robiť v živote niečo celkom iné. A takých je u nás väčšina. Film rozpráva o konflikte medzi predstavami a plánmi jednotlivcov verzus situácia a možnosti tam vonku."

Absolventi získali od poroty Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet v Bratislave zvláštne uznanie v kategórii slovenský dokumentárny film 2011/2012. Distribúciu snímky na českom trhu bude realizovať česká spoločnosť Mirius Film Distribution, ktorá v súčasnosti šíri v ČR najúspešnejší slovenský dokumentárny film posledného obdobia Všetky moje deti.