< sekcia Kultúra

Česko-Slovenský ples sa blíži

Foto: Miňo Debnár

V predaji sú posledné vstupenky.

Bratislava 13. januára (OTS) - Milovníci tanca, hudby, jedla a zábavy na tej najvyššej úrovni a najlepšej kvality sa stretnú už o necelý mesiac v pražskom Obecnom dome na prestížnom vrchole plesovej sezóny, 7. ročníku Česko-Slovenského plesu.

Jedna z najočakávanejších udalostí roka prinesie opäť to najlepšie po všetkých stránkach – hudobnej, programovej, kulinárskej či estetickej. Ako je už pri Česko-Slovenskom plese zvykom, necelý mesiac pred konaním podujatia sú takmer všetky vstupenky vypredané.
Tereza Mašková
Foto: Lenka Hatasová

Zrušené vystúpenie i nová hviezda v programe
V programe Česko-Slovenského plesu nastala v týchto dňoch nečakaná zmena. Svoje vystúpenie musela zrušiť jedna z hlavných hviezd: “Eva Pilarová bohužiaľ z dôvodov pretrvávajúcich zdravotných problémov na tohtoročnom Česko-Slovenskom plese nevystúpi. Pani Pilarovej prajeme skoré uzdravenie.” Vzápätí po zverejnení tejto informácie zároveň organizátori oznámili meno novej hviezdy, ktorá do programu pribudla: “Na Česko-Slovenskom plese 2020 vystúpi Tereza Mašková. Víťazka Česko Slovenskej SuperStar s nádherným hlasom. V podaní Terezy sa môžete tešiť i na poctu Věre Špinarovej a krásnu skladbu Jednoho dne se vrátíš,” informovali organizátori podujatia na oficiálnych sociálnych sieťach plesu.
Duchoňovci
Foto: Česko-Slovenský ples 2020

V programe bolo v týchto dňoch odtajnené ďalšie hudobné prekvapenie – špeciálna pocta jednej z najmilovanejších legiend v histórii našej hudby – Karolovi Duchoňovi v podaní zoskupenia Duchoňovci. Prirovnanie “Slovenský Tom Jones”, ktoré si vyslúžil od nemeckých kritikov, sa ujalo a dodnes si ho pamätajú fanúšikovia na Slovensku i v Česku. Vystúpenie Duchoňovcov na Česko-Slovenskom plese bude poctou k jeho nedožitým 70. narodeninám.
Richard Müller
Foto: Česko-Slovenský ples 2020

Hostia Česko-Slovenského plesu sa tento rok zabavia tiež počas vystúpení Richarda Müllera, Leony Machálkovej, Emmy Drobnej, Martina Chodúra a ďalších.
Všetky detaily programu a zoznam účinkujúcich nájdu hostia tu.

To najlepšie z Trenčianskeho kraja a Zlínskeho kraja
Už po piatykrát sa ples vráti ku svojej každoročnej tradícii, ktorá si získava medzi jeho návštevníkmi čoraz väčšiu obľubu – priestor v rámci programu dostanú vybrané slovenské a české partnerské kraje a regióny, ktorých čelní predstavitelia plesu udelili, resp. udelia svoje záštity. “Tento rok ples symbolicky odprezentuje na slovenskej strane Trenčiansky samosprávny kraj a Zlínsky kraj, na strane českej,” prezrádza riaditeľ plesu Radovan Čaplovič. Vďaka tomu si návštevníci plesu užijú i koncerty umelcov z daných regiónov, folklórne vystúpenia ľudových súborov a cimbalových muzík z oboch krajín a vychutnajú si regionálne kulinárske, vinárske a ďalšie špeciality.

Dramaturgia Česko-Slovenského plesu sa každý rok nesie v duchu významných osobností a okamihov v dejinách oboch krajín. Tieto osobnosti sú tento rok symbolicky spojené so spomínanými dvoma krajmi.

V programe nadchádzajúceho ročníka bude špeciálne miesto patriť pripomienke 140. výročia narodenia jednej z najuznávanejších osobností slovenskej a československej histórie – generála Milana Rastislava Štefánika, ktorý je rodákom z Trenčianskeho kraja.
Divadlo J.K. Tyla v Plzni
Foto: Česko-Slovenský ples 2020

Jedným z najznámejších rodákov z moravského Zlínskeho kraja je významný český umelec 20. storočia, maliar a rytec Max Švabinský, ktorý sa veľkou mierou podieľal na zviditeľnení českého výtvarného umenia v celej Európe. V jednom z honosných priestorov Obecného domu zvanom “Riegrův sál” dominuje dvojica nástenných malieb od Maxa Švabinského “České jaro”. Obrazy predstavujú dve skupiny významných českých literárnych, hudobných a výtvarných umelcov: spisovateľov Svatopluka Čecha, Jana Nerudu, Jaroslava Vrchlického, Boženu Němcovú, Julia Zeyera, sochára Josefa Václava Myslbeka, maliarov Mikoláša Alša a Josefa Mánesa a hudobných skladateľov Bedřicha Smetanu a Antonína Dvořáka.

So Zlínskym krajom sa spája aj ďalšia z plesových siení – “Slovácký salonek”, ktorý sa pýši pôsobivou dekoratívnou nástropnou maľbou. Vyšívané dekorácie s drhanými závesmi s korálkami dokladajú um a zručnosť vtedajších umeleckých remeselníkov. Práve región Slovácka leží z väčšej časti v Zlínskom kraji.
Pocte geniu loci Obecného domu, jeho umeleckej, historickej a estetickej hodnote a umelcom, ktorí ju spoluvytvárali, bude tiež venovaná i tohtoročná kvetinová výzdoba a špeciálne objekty zdobiace hlavnú scénu Smetanovej siene.
Fotografie aktuálneho plesového menu
Foto: Česko-Slovenský ples 2020

Plesové menu ako prvotriedny kulinársky zážitok
O nezabudnuteľný kulinársky zážitok plesových hostí sa postará Francouzská restaurace Art Nouveau, pod vedením šéfkuchára Patrika Bečvářa, člena Národního týmu kuchařů a cukrářů. Servírovaná galavečera v plesových sieňach a sálach Obecného domu bude pozostávať z 3-chodového menu šiestich lahodných pokrmov v špeciálnom “duet” servise:

STUDENÉ PREDJEDLO
•Pena z ľahko zaúdeného pstruha, ľahký šalátik zo stonkového zeleru a jablka, kaviár zo pstruha
•Kačací rillette s nakladanou zeleninou, pyré z karamelizovaného cesnaku, horčičné semiačko

HLAVNÝ CHOD
•Grilovaný zubáč na masle, raviola plnená račími chvostíkmi, račia espuma, fenyklové zelé
•Krémové teľacie ragú so šampiňónmi a šunkou podávané v chrumkavom ceste, zemiakové pyré s hľuzovkovým olejom, teľacia omáčka demi-glace

DEZERT
•Rez z karamelovej čokolády s jablkami Granny Smith, karamelky
•Tvarohovo-čučoriedková tortička zdobená plátkovým zlatom, čerstvým ovocím a bielou čokoládou, čučoriedková omáčka

Kompletné plesové menu si návštevníci môžu pozrieť TU


Partneri Česko-Slovenského plesu 2020:
Partneri: SPP – distribúcia, a.s., Eustream, a.s., Stredoslovenská energetika, a.s., AA GOLD Company s.r.o., Asseco Central Europe, a.s., Atos IT Solutions and Services, s.r.o., RUDOLF JELÍNEK a.s., ALIAZ - ocelové konstrukce, spol. s r.o., NDCon s.r.o., INTER Academy Czech Republic, ART OF WORD s.r.o., SLAVICA s.r.o., RWA Partners
Hlavní mediálni partneri: Česká televize, RTVS, Český rozhlas, Forbes CZ, Forbes SK, E15
Mediálni partneri: REFLEX, SPORT, MY Regionálne noviny, Slovenka, LISTY
Partnerom etikety a dress codu je spoločnosť GALARD
Informácie o vstupenkách na www.ceskoslovenskyples.cz v sekcii “Vstupenky