Quantcast
< sekcia Kultúra

Český herec, spevák a moderátor Josef Zíma má 90 rokov

Na archívnej snímke z 24. júna 1966 Josef Zíma. Foto: M. Borodáčová - ČTK/TASR

Pred filmovou kamerou stál po prvýkrát v roku 1957. V tomto období sa objavil v komédiách Štěňata, Páté kolo u vozu či v dráme Snadný život.

Praha/Bratislava 11. mája (TASR) – Jeden z popredných českých umelcov Josef Zíma stvárnil množstvo divadelných a filmových úloh, ale najviac ho preslávila rola princa Radovana, ktorého si zahral v kultovej rozprávke Princezna se zlatou hvězdou. Popri hereckej kariére sa venoval aj spevu a je označovaný za "nekorunovaného kráľa českej dychovky".

Charizmatický český herec a obľúbený spevák Josef Zíma sa dnes (11. mája) dožíva 90 rokov.

Josef Zíma sa narodil 11. mája 1932 v Prahe. Po maturite na gymnáziu študoval herectvo na Divadelnej akadémii múzických umení v Prahe a súkromne navštevoval hodiny spevu. Po ukončení štúdia získal herecký angažmán v Benešove pri Prahe, kde pôsobil v rokoch 1953 až 1955.

Následne nastúpil na základnú vojenskú službu, počas ktorej bol súčasťou Armádneho umeleckého súboru. V roku 1957 sa na podnet Jana Wericha stal členom Divadla satiry (dnešné Divadlo ABC), kde zostal až do roku 1962. Dlhých tridsať rokov (1962-1992) bol súčasťou pražského Komorného divadla.

Pred filmovou kamerou stál po prvýkrát v roku 1957. V tomto období sa objavil v komédiách Štěňata, Páté kolo u vozu či v dráme Snadný život. O rok neskôr sa oženil s herečkou Evou Klepáčovou, ktorá sa preslávila v hlavnej úlohe Káči v rozprávke Hrátky s čertem. Manželský pár tvorili až do roku 2012, kedy Klepáčová zomrela.

Výrazný úspech dosiahol Josef Zíma vďaka postave nežného princa Radovana z legendárnej rozprávky Princezna se zlatou hvězdou (1959), ktorá dodnes patrí k sviatočnej filmovej klasike. Režisér Martin Frič do spomínanej snímky obsadil aj Marie Kyselkovovú v úlohe princeznej Lady "v myším kožíšku".

Sľubne rozbehnutú kariéru Josefa Zímu však v októbri 1959 poznačila autonehoda, kedy za volantom auta zaspal a narazil do stromu. Štvorčlenná posádka sa ťažko zranila a režisér Jiří Jungwirth, ktorý bol jej súčasťou, napokon v nemocnici zomrel. Táto tragédia výrazne poznačila osobný život umelca a ťažko ju znášala aj jeho manželka Eva.

Počas svojej umeleckej kariéry sa nevenoval Josef Zíma iba herectvu - zahral sa napríklad aj v komédiách Ženu ani květinou neuhodíš (1966), Ta naše písnička česká (1967) či v snímke Pěnička a Paraplíčko (1970), ale veľmi blízky mu bol tiež spev. Už v roku 1950 začal spievať s Orchestrom Jaroslava Ježka. Ako interpreta populárnych piesní ho mohli diváci na obrazovkách vidieť v hudobnom programe Já mám kytky rád (1970) či v kabaretnej spevohre Lásky Emanuela Přibyla (1971). Nechýbal ani v komédii Zvony pana Mlácena (1973).

Umelec bol taktiež neoddeliteľnou súčasťou hudobno-zábavnej relácie Sejdeme se na Vlachovce (1973 – 1989). Program, v ktorom vystupovali interpreti populárnej hudby spolu s dychovkou moderoval, a tiež v ňom spieval. Vystupoval aj v relácii Znovu Na Vlachovce, ktorý bol v 90-tych rokoch minulého storočia pokračovaním pôvodného projektu. Jeho hlas zaznieval taktiež v reláciách To je ta muzika (1977) a Zpívá Josef Zíma (1982). Diváci si ho môžu pamätať aj z rozprávky Plaváček (1986), účinkoval vo filme Pamětnice (2009) a v roku 2019 sa objavil v seriáli Čechovi.

Medzi jeho známe hity patria napríklad Blues pro Tebe, Bílá vrána, Jak se máš Maruško či piesne Gina alebo Nej, nej, nej, ktorú naspieval s Pavlínou Filipovskou. Oba posledné spomenuté songy sú známe aj z filmového muzikálu Filipa Renča s názvom Rebelové.

V 70-tych rokoch začal Josef Zíma spievať s českou dychovkou. Dodnes je muzikantom, ktorý sa venuje príležitostným vystúpeniam.

Josef Zíma je držiteľom viacerých ocenení. Tak napríklad v roku 2008 získal dabingovú Cenu Františka Filipovského, v roku 2014 si prevzal Cenu Thálie za celoživotné majstrovstvo v kategórii Opereta a muzikál a v októbri 2019 mu český prezident Miloš Zeman udelil Medailu Za zásluhy I. stupňa.