Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 25. apríl 2025Meniny má Marek
< sekcia Kultúra

Charizmatický muzikant a pozoruhodný herec Tom Waits oslavuje 75 rokov

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Má jedinečný muzikantský štýl, neopakovateľný nielen speváckym prejavom.

Pomona 7. decembra (TASR/TERAZ.sk) – Charizmatický spevák, hudobník a skladateľ Tom Waits prešiel vývojovo v tvorbe od všestranného amerického "šansoniéra" do experimentálnejšej i drsnejšej polohy a to mu vynieslo aj globálny úspech. Nahral viacero umelecky významných albumov, dva z nich získali Grammy a za hudbu k filmu mal nomináciu na Oscara. Ako herca ho často obsadzujú režiséri Francis Ford Coppola, Jim Jarmusch a Terry Gilliam. Dnes oslavuje Tom Waits 75 rokov.

Má jedinečný muzikantský štýl, neopakovateľný nielen speváckym prejavom. Dokázal verný svojim posolstvám a hudobným postupom účinne meniť výraz nielen v rôznych časových obdobiach, ale aj priamo vo vnútri svojich najlepších albumov, teda v období 1983 až 1992. Počas celej kariéry sa úspešne vyhýbal prehnanej "strednoprúdovej" pozornosti, napriek tomu neunikol širšiemu úspechu. Najmä však získal rešpekt a obdiv v umeleckých kruhoch.

Thomas Alan Waits sa narodil 7. decembra 1949 v kalifornskej Pomone. Má škótske a írske korene z otcovej strany a nórsky pôvod z matkinej. Jeho rodičia sa rozviedli, keď mal desať rokov. Často sa sťahoval a vyrastal striedavo s dvoma sestrami so svojím otcom, učiteľom španielčiny. Od štrnástich rokov sa pretĺkal Kaliforniou a vystriedal množstvo zamestnaní. Pracoval ako hasič, predavač zmrzliny, taxikár, barman, predavač pizze, umýval riad i autá, robil vyhadzovača a pracoval v nakladateľstve.

Popritom mu život od detstva napĺňala hudba. Začal písať svoje prvé texty a ako nesmierne nadaný sa rýchlo naučil hrať na klavíri a na gitare. Neskôr si osvojil aj hru na harmonike, ktorú využíval na zabavenie spolužiakov v škole alebo ako doprovod k školským divadelným predstaveniam a potom v jeho hudobnej kariére tiež zohrala zásadnú úlohu.

Príležitostne vystupoval v rôznych kluboch v Los Angeles a v San Diegu so svojimi piesňami, ktoré si sprevádzal hrou na klavíri. V roku 1972 vstúpil do hudobného "priemyslu", najprv robil predskokana na koncertoch iných. Úplný zlom nastal, keď mu ponúkli možnosť vystupovať pred už vtedy legendami opradenom Frankom Zappom. To Waisa tak posilnilo, že o rok vydal svoj prvý sólový album Closing Time. Má v jeho diskografii špeciálne postavenie, lebo znie "najčistejšie", nielen vokálne, ale aj priezračnými pesničkami, všetkými založenými na klavírnom doprovode a umne popretkávané ďalšími, viac-menej štandardnými nástrojmi.

Nasledovali radové štúdiové albumy The Heart of Saturday Night (1974), Small Change (1976), Foreign Affairs (1977) a Blue Valentine (1978), ktoré sa viac pohrávali s folkom, jazzom a najmä s bluesom. V tomto období žil Waits spôsobom, aký opisoval vo svojich piesňach, teda s nádychom beatnického štýlu. Veľa fajčil, pil, býval po moteloch a nechával život plynúť. Postupne sa však ešte viac vrchol do tvorivého kolobehu a začal spolupracovať s filmármi. Jeho trpké balady sa objavovali vo filmoch a na koncom sedemdesiatych rokov minulého storočia debutoval na plátne ako barový klavírista v boxerskej melodráme Cesta k raju, ktorú režíroval Sylvester Stallone.

V roku 1980 sa začala jeho intenzívnejšia spolupráca s režisérom Francisom Fordom Coppolom, Tom Waits zložil a nahral pôvodnú hudbu k experimentálnemu muzikálu One From the Heart a zahral si aj jednu z postáv. Za tento soundtrack bol nominovaný na Oscara. Paralelne začal intenzívne koncertovať. V tom istom roku vydal album Heartattack and Vine a po ňom prišlo to najvýznamnejšie v bohatej diskografii.

Album Swordfishtrombones (1983) si ako prvý sám produkoval a priniesol viac experimentálny prístup, najmä z hľadiska inštrumentalistiky. V piesňach znejú a miestami dominujú bohaté škály bicích i dychových nástrojov, akordeón, bendžo a aj kohútie kikiríkanie. Waits zdrsnil vokál a z klavírnych balád sa posunul do rockovejších aranžmánov, ale nie v zmysle gýču, či komercie. Jeho piesne, sentimentálne i ráznejšie, zneli výraznejšie a veľmi nápadito. Na 15-songovom albume prakticky niet slabého miesta a podobne - výrazom i kvalitou - dopadla aj platňa Rain Dogs (1985). Obe diela aj bez ocenení získali veľké uznanie, skvelé recenzie a majstrovi privodili aj širšie poslucháčske zázemie.

Na albume Frank’s Wild Years (1987) rozvinul tieto postupy a to už naplno tvoril so svojou manželkou. So všestrannou, o päť rokou mladšou umelkyňou Kathleen Brennanovou sa v roku 1980 oženil a na Rain Dogs mu pomohla napísať jednu pesničku. Na "Frankových divokých rokoch" to už boli tri.

Pár sa potom intenzívnejšie venoval rodinným záležitostiam a vychovával prvé dve z troch detí. Po 5-ročnej albumovej pauze "udrel" najvýznamnejším dielom, album Bone Machine v roku 1992 bol veľký úspech a získal v kategórii alternatívnej hudby Grammy. Brennanová je spoluautorka rovnej polovice zo 16 pesničiek, vrátane ikonických kúskov Goin´Out West a najmä I Don´t Wanna Grow Up, táto skladba mala viaceré covery na čele so slávnymi The Ramones. Kultová americká herečka Scarlett Johanssonová na svojom albume Anywhere I Laid My Head (2008) nahrala 10 piesní z tvorby majstra Waitsa (a jeho ženy), niektoré priam v dreampopových úpravách. Nezvyčajne a rýchlejšie znie práve táto jedna z Waitsových "hitoviek".

Waitsova kariéra pokračovala úspešným prepojením hudby a filmu. Objavil sa v množstve snímok a spolupracoval s významnými režisérmio. Popritom vydával jedinečné albumy a za album Mule Variatons (1997) si vyslúžil druhú Grammy vo folkovej kategórii a nomináciu za najlepšie mužské rockové prevedenie pesničky (Hold On), čo len dokresľuje jeho široké muzikantské obzory. V roku 2011 vydal zatiaľ posledný originálny štúdiový album Bad As Me, všetky skladby napísal spolu s Kathleen Brennanovou a jeho manželka figuruje aj ako producentka. Žijú stále v Kalifornii, v harmonickej domácnosti, z ktorej vzišli dcéra (41) a dvaja synovia (39 a 31).

HRABKO: Štátny smútok v čase pohrebu pápeža je dobrý politický krok

Náboženskú vieru pokladá Hrabko za osobnú a súkromnú vec každého človeka, pápež František však bol podľa neho aj uznávanou politickou osobnosťou (správa, PODCAST, VIDEO).

- Tatranský národný park (TANAP) podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku. Na sociálnej sieti o tom informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa a riaditeľ TANAP-u Olexa.

- Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu a predstaviteľov autodopravcov.

- Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) podporuje výstavbu plánovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. TASR o tom v piatok informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej republiky.

- Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa stretne v pondelok (28. 4.) s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý príde na oficiálnu návštevu Slovenska. Okrem iného sa budú partneri zaoberať aj možnosťami spolupráce v oblasti energetiky.

- Slovenská advokátska komora (SAK) dôrazne odmieta akékoľvek útoky na predstaviteľov justície, či už ide o sudcov, prokurátorov, advokátov, notárov, exekútorov alebo zástupcov iných právnických povolaní.

- Poľské ministerstvo rodiny, práce a sociálnej politiky oznámilo, že v pondelok predstaví ďalší krok v procese zavádzania skráteného pracovného času. Ministerka Agnieszka Dziemianowicz-Bak zhodnotí doterajšie analýzy a načrtne budúce plány rezortu v tejto oblasti.

- Veľkou témou súčasnosti je transakčná daň. Poďme sa na ňu pozrieť a čo budeme môcť v nej opravíme. Uviedol to v piatok predseda vlády SR Robert Fico.

- Opozičná poslankyňa Národnej rady (NR) SR Vladimíra Marcinková (SaS) chce znova zákonne ukotviť právo pre maloletých pacientov na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Uviedla to na piatkovej tlačovej konferencii.

- Prezident SR Peter Pellegrini vymenoval riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Branislava Zuriana, riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Ľubomíra Klištinca a štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti SR Michala Sedliaka do hodnosti generála.

- Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) odovzdal menovací dekrét Petrovi Hullovi, ktorý bude opätovne pôsobiť vo funkcii riaditeľa Justičnej akadémie.

- Pri riadení, správe a manažovaní štátneho dlhu SR neidentifikoval Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) významné nedostatky. Rezervy sú ale v strategickom plánovaní a transparentnom informovaní. Vyplýva to z najnovšej kontroly NKÚ.

- Priame prenosy doplnené rozhovormi s relevantnými hosťami i priamymi vstupmi z Vatikánu budú vo vysielaní slovenských televízii sprevádzať sobotňajšie (26. 4.) mimoriadne vysielanie venované pohrebu pápeža Františka.

- Červená armáda na jednej strane oslobodila slovenské územie na konci svetovej vojny, no ruský režim, ktorý je stále „strojcom vojny“ na strane druhej napadol svojho suseda - Ukrajinu, a porušil tým medzinárodné právo, preto ho nemôžeme legitimizovať, uviedol Drucker.

- Do informačného systému na vzdelávanie dospelých sa zatiaľ zapojilo vyše 400 vzdelávacích zariadení. Na budúci rok by chcelo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR predstaviť balík poukážok na vzdelávanie.

- Dronový útok ruskej armády na mesto Pavlohrad na stredovýchode Ukrajiny si v noci na piatok vyžiadal najmenej tri obete na životoch a viac než desať zranených.

- Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Milan Cisarik nevyhovel návrhu obhajoby a nezastavil trestné stíhanie obžalovaného guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra Kažimíra pre premlčanie v korupčnej kauze.

- Francúzska slalomová šampiónka Margot Simondová tragicky zahynula počas tréningu na súťaži Red Bull Alpine Park. Tá sa koná vo Val d'Isere od 24. do 27. apríla. Mala iba 18 rokov.

- Na Zastupiteľský úrad SR vo Viedni sa v súvislosti so zadržaním 20-ročného Slováka zatiaľ nikto so žiadosťou o pomoc či poskytnutie konzulárnej asistencie neobrátil.

- Archeológovia objavili v Severnom Macedónsku pozostatky starovekého „vojenského tábora“, ktoré v skutočnosti môžu byť pozostatkami starovekého mesta Lyncus, hlavného mesta kráľovstva Lynkestis.