Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. máj 2024Meniny má Želmíra
< sekcia Kultúra

CH.KLAWE:Esperanto funguje ako mostový jazyk v medicíne i iných vedách

Ilustračná snímka Foto: TASR - Henrich Mišovič

Medzinárodný medicínsky esperantský kongres bol súčasťou 101. Svetového kongresu esperanta, ktorý v Nitre privítal 1300 účastníkov zo 60 krajín sveta.

Nitra 26. júla (TASR) – Približne 30 lekárov z desiatich krajín sveta sa stretlo v Nitre na 20. Medzinárodnom medicínskom esperantskom kongrese v priestoroch Fakultnej nemocnice v Nitre. Spoločne diskutovali na tému Lekári a globalizácia: akí lekári sú potrební v novom storočí? "Spolupráca medzi lekármi – esperantistami je skutočne výborná. Na kongrese sme hovorili o tom, s akými výzvami sa lekári v dnešnom svete stretávajú, z 19 prednášok bola veľká väčšina práve v esperante," povedal Christoph Klawe, prezident Svetovej medicínskej esperantskej asociácie.

Medzinárodný medicínsky esperantský kongres bol súčasťou 101. Svetového kongresu esperanta, ktorý v Nitre privítal 1300 účastníkov zo 60 krajín sveta.

Svetová medicínska esperantská asociácia vznikla v roku 1908 a v súčasnosti má viac ako sto členov z krajín na všetkých kontinentoch. Vymieňajú si výsledky výskumu a vzájomne koordinujú rôzne iniciatívy v oblasti zdravia a medicíny.

"Esperanto vynikajúco funguje ako mostový jazyk nielen v medicíne, ale aj v ostatných vedách. Od roku 1923 funguje odborný medicínsky časopis v tomto jazyku, máme aj niekoľko veľmi dobrých odborných medicínskych slovníkov," zhodnotil komunikáciu v esperante Klawe.

Podľa jeho ďalších slov je veľkou výhodou, že jazyk sa dá naučiť aj cez internet, bežná komunikácia v esperante sa dá zvládnuť po pol roku výučby. "Lekár dokáže odborne komunikovať za zhruba deväť mesiacov," povedal. Ďalšou výhodou jazyka je podľa názoru prezidenta medicínskej esperantskej asociácie skutočnosť, že je to jazyk neutrálny, ktorý nenesie so sebou hegemóniu ktoréhokoľvek národa či politického systému.