< sekcia Kultúra

Činohra SND uvádza záznam inscenácie Rivers of Babylon

Na snímke Slovenské národné divadlo v Bratislave. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Predstavenie so začiatkom o 20.00 h. je dostupné cez portál navstevnik.online.

Bratislava 20. januára (TASR) - Činohra Slovenského národného divadla (SND) sa prihovára svojim fanúšikom aj v januári napriek tomu, že sú divadelné stánky pre pandémiu nového koronavírusu stále zatvorené. Prostredníctvom projektu Online Živé umenie prinesie v stredu divadelným priaznivcom záznam predstavenia Rivers of Babylon. Kultové dielo Petra Pišťanka z roku 1991 adaptoval a réžie slovenských hercov sa ujal slovinský režisér a scénický výtvarník Diego de Brea, ktorý za inscenáciu získal cenu Dosky 2016 v kategórii Najlepšia réžia sezóny 2015/2016.

Absurdný, groteskný, ale aj krutý príbeh o obyčajnom kuričovi Ráczovi, dedinskom prostáčikovi so zdravým sedliackym rozumom a s veľkou túžbou po peniazoch a láske, je modernou paródiou rozprávky, mystifikujúcim i ironickým svedectvom, najmä však krivým zrkadlom myslenia a pomerov porevolučnej spoločnosti 90. rokov. Dedinský prostáčik Rácz sa sériou náhod, nehôd i zhodou okolností prepracuje vo veľkomeste z pozície kuriča hotela Ambassador na jeho riaditeľa. Získa vplyv nad celým mikrosvetom kšeftárov, pochybných obchodníkov, taxikárov, zlodejov, prostitútok, vekslákov aj bývalých eštebákov. A tak si vybuduje svoje teritórium, svoj monopol, ktorý raz ovládne aj politické štruktúry.

Peter Pišťanek nám zanechal román, ktorý veľmi jednoducho, priamo, s nadhľadom a humorom, občas aj eroticky, hovorí o konci národného mýtu o dobrých, láskavých, milých, cnostných, nepodplatiteľných, bezúhonných a spravodlivých patriarchoch. "Rivers of Babylon je text jemný i brutálny, nabitý surovosťou, znepokojujúci i vzrušujúci zároveň, text, ktorý unesie čitateľa do veľkého apokalyptického smútku. Text zmyselný, provokatívny a aktuálny," uvádza SND k pôvodnej dramatizácii románu Rivers of Babylon Petra Pišťanka, ktorá mala premiéru v Štúdiu novej budovy SND 30. januára v roku 2016. Hosťujúci Diego de Brea, autor adaptácie a réžie, navrhol aj scénu, dramaturgom bola Miriam Kičiňová, kostýmy navrhla Katarína Holková.

V hlavnej úlohe Rácza sa divákom predstaví Milan Ondrík, v ďalších postavách účinkujú Emil Horváth, Petra Vajdová, Monika Potokárová, Alexander Bárta, Robert Roth, Branislav Bystriansky, Ľubomír Paulovič, František Kovár, Diana Mórová, Dominika Kavaschová, Ivan Vojtek, Zuzana Kocúriková, Dušan Tarageľ, Monika Potokárová, Peter Brajerčík a Tomáš Magát.

Predstavenie so začiatkom o 20.00 h. je dostupné cez portál navstevnik.online.