Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. júl 2024Meniny má Jakub
< sekcia Kultúra

Činohru SND čaká premiéra veselej hry Lopeho de Vega Blázni z Valencie

Na snímke sprava riaditeľka Činohry SND Miriam Kičiňová, režisér Ondrej Spišák, herci Jana Kovalčiková, Milan Ondrík, Roman Poláčik a Gregor Hološka počas tlačovej konferencie Slovenského národného divadla (SND) k premiére činohry Lope de Vega: Blázni z Valencie v réžii Ondreja Spišáka v Bratislave 6. júna 2024 Foto: TASR - Jaroslav Novák

Činoherný súbor uvedie v sobotu 8. júna premiéru "energickej komédie s delikatesným dôvtipom" Blázni z Valencie z pera španielskeho básnika a dramatika Lopeho de Vega.

Bratislava 6. júna (TASR) - Záver sezóny v Činohre Slovenského národného divadla (SND) bude zábavný. Činoherný súbor uvedie v sobotu 8. júna premiéru "energickej komédie s delikatesným dôvtipom" Blázni z Valencie z pera španielskeho básnika a dramatika Lopeho de Vega. Hru "španielskeho Shakespeara" s hereckým ansáblom naštudoval režisér Ondrej Spišák. Vo štvrtok predstavili "roztancovanú a rozospievanú" hru na tlačovej konferencii.

"Som rada, že sa blíži slovenská premiéra textu, ktorý tu nikdy nebol preložený, nikdy nebol uvedený, a návrat aj k španielskej dramatike, okolo ktorej sme už dlho nekráčali," uviedla riaditeľa Činohry SND Miriam Kičiňová k predstaveniu, ktoré "rozpráva na tému kto je a nie je bláznom, kto sa ako kedy správa, kto sa začo schováva, kedy moc rozhoduje a zneužíva možnosť moci".

Lope de Vega tvoril v šťastnom období, keď Španielsko rozširovalo územie za Pyrenejami o ďalšie teritóriá, v čase, keď rozkvitalo predovšetkým umenie a kultúra. "Španielsky zlatý vek priniesol videnie sveta ako divadla a zároveň videnie divadla ako sveta. Priniesol básnické slovo, ktoré vyslovené z javiska ovplyvňovalo obrovské masy ľudí, a divadlo, ktoré patrí spolu s antickým divadlom, alžbetínskym divadlom, talianskym ľudovým divadlom k základným kameňom svetového divadla," hovorí režisér Ondrej Spišák o období, v ktorom tvoril všestranný a plodný Lope de Vega (1562 - 1635).

"Na tomto období má fascinuje miešanie svetských vecí a náboženských. Pomiešanie týchto dvoch aspektov ľudského života je niečo, čo riešime stále, hľadáme v sebe vieru alebo zmysel života, a pritom bojujeme sami so sebou, so svojimi ľudskými povahami a démonmi," poznamenal režisér. Blázni z Valencie ho oslovili základnou metaforou. "Že existuje miesto, kde žijú ľudia, ktorí nie sú normálni, ale zároveň tam žijú ľudia, ktorí nezvládajú žiť v normálnom svete, a ukrývajú sa pred ním. Vidím v tom paralelu so súčasným svetom, zdá sa mi, že svet blázni stále viac, a že sa pred tým bláznením nie je kde ukryť," dodal Spišák.Tvorcom sa podarilo vytvoriť zvláštny tvar hry, základnú metaforu však zachovali. "Existuje blázinec, ktorý umožňuje schovať sa pred blázincom vonku. Pohrávame sa s tým až do záverečnej pointy," naznačil režisér "zápletkovej" komédie, ktorá je sústredená na ľúbostné dobrodružstvá okorenené žiarlivosťou, nechýba ani motív cti, ktorou sa musí hrdiť každý správny chlap.

Floriano a Erífila sú ústrednou dvojicou - on uteká pred trestom z domnelej vraždy, ona pred vynúteným sobášom - a s pomocou rôznych osôb sa ukryjú do blázinca. Pravdaže sa nepoznajú a navyše berú na seba inú identitu, a tak sa kolotoč nedorozumení, spletitých lások a výbušných vášní naplno roztáča. Hra je situovaná v nemocnici De Los Inocentes vo Valencii - prvom európskom ústave pre duševne chorých.

V inscenácii účinkujú Milan Ondrík, Jana Kovalčiková, Roman Poláčik, Ján Gallovič, Barbora Andrešičová, Zuzana Porubjaková, Juraj Loj, Tomáš Maštalír, Gregor Hološka, Ivan Vojtek, Branislav Bystriansky, Jakub Rybárik, Dušan Tarageľ a ďalší.