< sekcia Kultúra

Do dražby pôjdu obrazy od Kupku, Pištěka aj Gotta

Ilustračné foto. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Najdrahšou položkou aukcie je abstraktný obraz od Františka Kupku Divertimento II, ktorého vyvolávacia cena je 30 miliónov korún.

Praha 28. novembra (TASR) – V nedeľu 29. novembra sa uskutoční na pražskom Žofíne 84. aukčný deň Galérie Kodl. Po prvýkrát sa taká veľká a významná aukcia uskutoční online, pričom na webovej stránke Artsbay.cz bude dostupný priamy prenos.

Informoval o tom v piatok spravodajský portál Novinky.cz.

Najdrahšou položkou aukcie je abstraktný obraz od Františka Kupku Divertimento II, ktorého vyvolávacia cena je 30 miliónov korún. V aukcii sa bude dražiť aj ďalšie Kupkovo dielo Ružový klobúk s vyvolávacou cenou 25 miliónov korún.

Ďalšou významnou položkou je dielo Theodora Pištěka, maliara, kostýmového výtvarníka, scénografa, bývalého automobilového pretekára a držiteľa Oscara za kostýmy pre film Amadeus. Dražiť sa bude jeho olejomaľba Adieu, Guy Moll s vyvolávacou cenou 15 miliónov korún.

V rámci dražby prebehne aj Aukce pro Paraple, ktorej patrónmi sú herec Zdeněk Svěrák a režisér aj herec Jan Kačer. Jej súčasťou sú i tri obrazy od zosnulého speváka Karla Gotta. Olejomaľba Čas nežností má vyvolávaciu cenu 400 000 korún, obraz V kaviarni 350 000 korún a Zátišie so zeleným kocúrom 400 000 korún. Časť z výťažku poputuje na konto Paraple.

Vojenskému fondu solidarity bude odovzdaný výnos z predaja originálnych hodiniek Orlík českej značky Prim. Vyvolávacia cena je 100 000 korún. Na ich zadnej strane je vyrytý nápis "Verní zostaneme" a niekoľko nôt zo začiatku štátnej hymny.