< sekcia Kultúra

Cyklisti v Nitre sa zídu na nočnej hromadnej jazde mestom

Na snímke značenie cyklotrás v centre Nitry. Značenie sa financuje z fondov Nitrianskeho samosprávneho kraja v celkovej dĺžke 70 km, prevažne na brehoch rieky Nitra, 27. júla 2015, foto z archívu. Foto: TASR - Henrich Mišovič,

Cieľom spoločnej jazdy je upozorniť na problémy v doprave, ktorým musia cyklisti čeliť, a zároveň spropagovať mestskú cyklistiku.

Nitra 18. septembra (TASR) - Cyklisti v Nitre sa v sobotu stretnú na masovej jazde Nitrou. Nočná cyklistická jazda sa bude konať v rámci Európskeho týždňa mobility.

Účastníci sa zídu na Svätoplukovom námestí, kde sa o 20.30 h začne podujatie s názvom Critical Mass. Ide o masovú jazdu cyklistov, ktorou verejnosti pripomenú dôležitosť tejto formy dopravy. „Pripomíname, že jazdíme na bicykloch v dobrom technickom stave, pomaly a s ohľadom a pozornosťou na ostatných účastníkov premávky. Snažíme sa držať celistvosť skupiny, držíme sa v jednom pruhu, aby sme boli pre vodičov predvídateľní. Z rovnakého dôvodu nejazdíme na červenú a ako masa ani v protismere,“ pripomínajú organizátori pravidlá podujatia.

Ako doplnili, cieľom spoločnej jazdy je upozorniť na problémy v doprave, ktorým musia cyklisti čeliť, a zároveň spropagovať mestskú cyklistiku. Podujatie Critical Mass je cyklistická jazda organizovaná vo viac ako 300 mestách vo svete. Vznikla v San Franciscu v roku 1992. Nemá formu protestu a jej cieľom nie je ani blokovanie premávky. Cyklisti chcú svojou jazdou iba poukázať na fakt, že sú súčasťou premávky, a svojím množstvom upozorniť vodičov, aby si ich všimli a pri riadení auta s cyklistami na cestách počítali.