Quantcast
< sekcia Kultúra

Dezider Milly prispel k pilierom moderného umenia

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Maliar, grafik či pedagóg. Aj týmto profesiám sa venoval predstaviteľ umenia Rusínov na Slovensku. Kyjovčan Dezider Milly sa narodil pred 110 rokmi.

Kyjov/Bratislava 7. augusta (TASR) - Maliar, grafik a pedagóg Dezider Milly bol významným predstaviteľom výtvarného umenia Rusínov na Slovensku. Dnes uplynulo 110 rokov od jeho narodenia.

Do slovenského maliarstva vniesol originálnu tematiku a kultúrne prvky ukrajinských enkláv z východného Slovenska. Na plátnach zvečnil krásy a zátišia rodného kraja i život tamojšieho dedinského človeka. Jeho dielo patrí medzi základné piliere slovenského moderného umenia.

Dezider Milly sa narodil 7. augusta 1906 vo východoslovenskej obci Kyjov v rodine grécko-katolíckeho duchovného. Vyrastal v prostredí, v ktorom po celé generácie žili a formovali svoju ľudovú kultúru príslušníci ukrajinskej národnosti. Študoval na gymnáziu v Levoči a neskôr na učiteľskom ústave v Prešove. Výtvarný talent priviedol Millyho na Umeleckopriemyselnú školu do českej Prahy, kde ho odborne usmerňovali profesori Josef Schusser a Arnošt Hofbauer. Praha mu poskytla nielen kvalitné výtvarné základy, ale aj kontakty s niekoľkými tam študujúcimi slovenskými maliarmi - Jánom Mudrochom, Štefanom Bednárom, Jánom Želibským a ďalšími. Išlo o skupinu nadaných slovenských umelcov, ktorá do dejín výtvarného umenia vstúpila ako Generácia 1909. Do tejto skupiny sa zaradil aj Dezider Milly.

Po ukončení štúdií a vojenčiny sa mladý výtvarník vrátil do rodného kraja a učil na ľudovej škole v Orlove. V roku 1941 nadviazal Milly užšie kontakty s umeleckým prostredím Bratislavy. Prijali ho za člena Spolku slovenských umelcov. V roku 1943 sa presťahoval do Prešova, kde pôsobil ako profesor kreslenia na učiteľskom ústave. V tom istom roku sa prezentoval prvou samostatnou výstavou v Bratislave, ktorá bola kritikou i verejnosťou prijatá veľmi kladne.

Od roku 1946 až do svojej smrti dňa 1. septembra 1971 žil a pracoval v Bratislave. Popri vlastnej maliarskej a grafickej tvorbe pôsobil Dezider Milly ako vysokoškolský učiteľ na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU), kde zastával tiež funkciu dekana, rektora a docenta.

Charakteristickou črtou Millyho tvorby je námetová pestrosť, bohatosť, technická rozmanitosť, majstrovské stvárnenie dedinského človeka a preniknutie do jeho vnútorného pocitového ovzdušia, poetickosť a baladickosť. Zanechal po sebe diela, ktoré podnes očarúvajú svojou originalitou a svojráznym maliarskym rukopisom. Pracoval technikou olejomaľby, tempery, akvarelu, pastelu, kombinoval techniky a maľoval aj na sklo. Významný podiel v jeho tvorbe mala tiež kresba a grafika, ale aj knižná ilustrácia. Pokúsil sa aj o nástennú maľbu a scénickú výpravu - v roku 1958 vytvoril spoločne s Jánom Mudrochom výpravu Sládkovičovej Maríny v Slovenskom národnom divadle (SND).

Meno Dezidera Millyho nesie galéria vo Svidníku, sprístupnená v roku 1983. Jej zbierka umeleckých diel zachytáva vývoj ľudového a profesionálneho výtvarného umenia Rusínov - Ukrajincov od 15. storočia po súčasnosť. Dominantou expozície je vzácny súbor ikon, ktoré patria medzi najstaršie a najcennejšie zbierkové predmety Slovenského národného múzea (SNM) - Múzea ukrajinskej kultúry (MUK) vo Svidníku.