Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 2. október 2023Meniny má Levoslav
< sekcia Kultúra

Významný slovenský dirigent Ladislav Slovák zomrel pred 15 rokmi

Ladislav Slovák Foto: TASR/Magda Borodáčová

Počas svojho života dosiahol Ladislav Slovák viacero významných prvenstiev.

Bratislava 22. júla (TASR) – V utorok 22. júla uplynie 15 rokov od úmrtia vysokoškolského hudobného pedagóga, dirigenta, umeleckého riaditeľa Slovenskej filharmónie (SF) a národného umelca Ladislava Slováka.

Počas svojho života dosiahol viacero významných prvenstiev. Založil prvý slovenský profesionálny spevácky zbor, bol prvým slovenských žiakom českého dirigenta Václava Talicha a prvým Slovákom, ktorý sa stal asistentom Jevgenija Mravinského v Leningradskej filharmónii. Zároveň sa stal prvým slovenským dirigentom, ktorý spolupracoval s Českou filharmóniou a absolvoval s ňou dva veľké zájazdy do USA a Austrálie. Pri práci vyžadoval dokonalosť, hudobnú ľahostajnosť a vlažnosť nestrpel od nikoho. Očakával, že každý sa do výkonu vloží s rovnakou vervou ako on sám.

Ladislav Slovák sa narodil 10. septembra 1919 v Bratislave. V rokoch 1938-1942 študoval na bratislavskom konzervatóriu na organovom oddelení a ďalšie štyri roky na oddelení dirigovania. Ešte pred vysokoškolským štúdiom sa Ladislav Slovák v roku 1946 stal zakladateľom a zároveň dirigentom Miešaného zboru Československého rozhlasu v Bratislave, s ktorým úspešne spoluúčinkoval v mnohých veľkých programoch a napokon ho pričlenil k Slovenskej filharmónii (SF). Na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave študoval v rokoch 1949-1953 u Václava Talicha, jedného z najvýznamnejších českých dirigentov 20. storočia. V polovici 50. rokov 20. storočia absolvoval ročný študijný pobyt ako asistent J. Mravinského v Leningradskej filharmónii v bývalom Zväze sovietskych socialistických republík (ZSSR).

Slovák bol aj šéfdirigentom

Šéfdirigentom Symfonického orchestra Československého rozhlasu Bratislava bol L. Slovák v rokoch 1956-1961. Ako Umelecký riaditeľ Slovenskej filharmónie (SF) v Bratislave pôsobil v rokoch 1961-1967. Jej šéfdirigentom sa stal v roku 1961 a pôsobil v nej do roku 1981. Pod jeho vedením získali obe hudobné telesá vysokú umeleckú úroveň. Okrem ruskej a sovietskej tvorby sa orientoval aj na tvorbu slovenskú, zaslúžil sa o premiéry mnohých diel slovenských skladateľov.

V rokoch 1972-1976 bol tento významný interpret klasickej i súčasnej hudby šéfdirigentom Symfonického orchestra hlavného mesta Prahy FOK. Od roku 1976 pôsobil aj ako pedagóg dirigovania na VŠMU v Bratislave a od roku 1978 ako profesor, ktorý pre odbor orchestrálneho dirigovania odchoval veľa mladých slovenských dirigentov. Spolupracoval aj so Štátnou filharmóniou Košice, kde bol v rokoch 1983-1985 jej šéfdirigentom.

Uznávali ho aj v zahraničí

Aj v zahraničí bol Ladislav Slovák uznávaným dirigentom. Dirigoval koncerty v mnohých štátoch Európy, USA, v Kanade, opakovane v Japonsku, Austrálii alebo v Indii.

Ladislav Slovák zomrel 22. júla 1999 v Bratislave po dlhej chorobe.

Muzikológ a profesor Ivan Parík na neho spomínal: "Opustil nás veľký človek. Statočný vo svojej neuveriteľnej láske k hudbe, v láske ku svojej práci, ktorú po celý život vykonával. Bol majstrom milujúcim dirigovanie, prácu s orchestrami, modelovanie hudby, do ktorej vkladal svoju predstavivosť. Bola v ňom pokora pred samotnou skutočnosťou hudby". V roku 1977 mu udelili titul národný umelec.