< sekcia Kultúra

Divadelná Nitra sa tento rok uskutoční s upraveným programom

Na snímke zľava riaditeľka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra Darina Kárová, zástupkyne sprievodného programu Koncert Shakespeare Jana Zednikovičová a Alena Pajtinková počas mimoriadnej tlačovej konferencie k festivalu Divadelná Nitra 2020 v Bratislave 21. septembra 2020. Foto: TASR Michal Svítok

Diváci sa môžu tešiť na domáce inscenácie. S predstavením Dnes večer nehráme sa ocitnú v čase Nežnej revolúcie, Tichá noc, tmavá noc ich vtiahne do udalostí Slovenského národného povstania.

Bratislava 21. septembra (TASR) - Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2020 sa napriek opatreniam v súvislosti s ochorením COVID-19 tento rok uskutoční v dňoch 25. - 30. septembra s upraveným programom. Informovala o tom na pondelkovom brífingu v Bratislave riaditeľka festivalu Darina Kárová.

Nepriaznivý vývoj podľa nej ovplyvnil aj program 29. ročníka festivalu, z ktorého vypadla jeho zahraničná časť. Na Slovensko tak nepricestuje belgický súbor Random Scream a Studio Hrdinů z Prahy. V programe ju nahradí inscenácia Polnočná omša v réžii Petra Palíka. Tým sa v intenciách zámeru festivalu posilní slovenská účasť. „Rušili sme hlavne zahraničné predstavenia a jedno slovenské. Napokon sme museli zrušiť aj predstavenie V samote od súboru GAFA, keďže tam bol jeden český účastník tvorivého tímu,“ doplnila riaditeľka.Diváci sa môžu tešiť na domáce inscenácie. S predstavením Dnes večer nehráme sa ocitnú v čase Nežnej revolúcie, Tichá noc, tmavá noc ich vtiahne do udalostí Slovenského národného povstania. V Komédii českej o bohatci a Lazarovi zase nazrú do prehnitého sveta zbohatlíckej smotánky. Divákov bude čakať aj široký výber autorských hier, ako napríklad Norma o živote mentálne znevýhodnených hercov, či inscenácia o neuchopiteľnom svete autistov Zimná cesta.

Hlavný program Divadelnej Nitry bude doplnený sprievodným programom s diskusiami, koncertmi, výstavami aj zážitkami pre deti. Festival uzavrie Shakespeare Koncert, ktorý predstaví zhudobnené sonety a výstupy z hier najznámejšieho svetového dramatika. Riaditeľka priblížila, že z dôvodu protiepidemiologických opatrení sa ruší balónový sprievod centrom mesta a rovnako aj podujatie KníhKupecká. Plánovaný medzinárodný seminár umeleckej reflexie pre mladých kritikov V4@Theatre Critics Residency sa presúva do online priestoru.

Návštevníci musia počas festivalu dodržiavať bezpečnostné protiepidemiologické opatrenia. Samozrejmosťou je podľa Károvej nosenie rúška v interiéri aj exteriéri. Pri vstupe do budov sa bude kontrolovať ich telesná teplota, ďalej bude platiť pravidlo nepodávania rúk, vyžadovať sa bude dodržovanie odstupov a pre každého bude k dispozícii aj dezinfekcia, náhradné rúška a rukavice.