< sekcia Kultúra

Na Divadelnej Nitre sa slabozraké deti stanú výtvarníkmi

Na snímke riaditeľka festivalu Darina Kárová (vpravo) a zástupkyňa riaditeľky a koordinátorka projektu Paralelné životy Katarína Dudáková. Foto: TASR/Michal Svítok

Deti budú mať aj vlastnú výstavu, sprístupnená bude od 16. septembra až 2. októbra.

Bratislava/Nitra 6. augusta (TASR) - Výtvarníkmi s vlastnou výstavou sa stanú slabozraké deti počas Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa uskutoční od 27. septembra do 2. októbra. Už tradične počas festivalu vyvrcholí projekt Darujem ti tulipán, ktorý siedmy rok vďaka umeleckým aktivitám integruje slabozraké a nevidiace deti.

V priestrannej vstupnej hale nitrianskeho Nákupno-zábavného centra Galéria Mlyny sa už týždeň pred štartom Divadelnej Nitry, 16. septembra, uskutoční workshop veľkorozmernej maľby "tulipánových" detí. Podľa vlastnej fantázie a pod vedením skúsenej výtvarníčky budú maľovať na štvormetrové pásy papiera. Práve tieto diela sa stanú základom výstavy Maľujeme naveliko. Verejnosť si bude môcť prezrieť aj viac ako stovku kresieb slabozrakých detí ako ukážku výsledkov práce celoročne fungujúceho Klubu Darujem ti tulipán v Bratislave.

Výstava bude sprístupnená od 16. septembra až do konca Divadelnej Nitry, 2. októbra. Slávnostné otvorenie za účasti detí zo Základnej školy kniežaťa Pribinu v Nitre a Základnej školy internátnej pre zrakovo postihnutých v Bratislave sa uskutoční 28. septembra.

"Mnohí nevedia, že deti sú pre svoje postihnutie takmer celé detstvo izolované v internáte, odlúčené od rodín a svojho domova a že nadšené kreslenie je jednou z mála možností ich sebauplatnenia. Pre tieto deti je nepredstaviteľnou satisfakciou a povzbudením predstaviť svoju tvorbu ľuďom a ukázať, že sú platné a verejnosťou uznané," povedala pre médiá vedúca projektu akademická sochárka Elena Kárová.

TASR informovala Zuzana Kizáková, PR manažérka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra.