Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 3. október 2023Meniny má Stela
< sekcia Kultúra

Divadelné centrum premiéruje autorskú inscenáciu Pavučina lží

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

V inscenácii účinkujú Henrieta Virágová, Miloš Kusenda, Michal Rosík.

Bratislava 19. septembra (TASR) - Divadelné centrum premiéruje v utorok v Dome kultúry Zrkadlový háj v Bratislave autorskú inscenáciu Pavučina lží. Autorom textu a režisérom nového titulu, ktorý "tematizuje dôležité problémy týkajúce sa dezinformácií na sociálnych sieťach a radikalizácie mladých ľudí prostredníctvom sociálnych sietí", je Ján Šimko.

"Divadelné centrum sa dlhodobo venuje dokumentárnym divadelným inscenáciám pre mládež, ktoré prinášajú silné autentické príbehy z našej minulosti či súčasnosti," približuje za dramaturgiu Zuzana Palenčíková. Najnovší divadelný počin podľa nej prináša príbehy ľudí z našej histórie a bezprostrednej súčasnosti, ktorí podľahli nebezpečným dezinformáciám a konšpiračným teóriám natoľko, že dokázali ničiť životy.

"Hovorí o tom, prečo fungujú totalitné režimy na princípe obrovskej pavučiny lží a do akých lží sa môžeme dostať na internete a sociálnych sieťach dnes," vysvetľuje Palenčíková. Spresňuje, že inscenácia ukazuje, ako fungovala propaganda v minulosti (za Slovenskej republiky 1939 - 1945) a ako v súčasnosti dochádza k manipuláciám, šíreniu fake news a radikalizácii na sociálnych sieťach.

V inscenácii účinkujú Henrieta Virágová, Miloš Kusenda, Michal Rosík. Premiéry sú naplánované na 10.00 h a 19.00 h. Ako informuje Palenčíková, po obidvoch predstaveniach sa uskutoční diskusia s IPčkom a Ústavom pamäti národa (ÚPN).