< sekcia Kultúra

Divadelný festival Arteterapia hosťuje v Bratislave

Z tlačovej konferencie divadla Malá scéna STU k 6. medzinárodnému divadelnému festivalu Arteterapia bezmocní mocným 2014 v Bratislave 27. mája 2014. Na snímke zľava zakladateľka a riaditeľka festivalu Viera Dubačová, riaditeľka Divadla Ticho a spol Viki Janošková a riaditeľ Divadla Malá scéna STU Štefan Korenči. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Okrem slovenských súborov pricestujú divadelníci z Maďarska, Čiech, Talianska a Saudskej Arábie.

Bratislava 27. mája (TASR) – Po piatich ročníkoch v Banskej Bystrici mení medzinárodný divadelný festival Arteterapia pôsobisko. S podtitulom Bezmocní mocným sa jeho tvorcovia pokúsia zaujať v hlavnom meste.

Šiesty ročník festivalu hosťuje na javiskách Malej scény STU a na javisku nezávislého divadla Ticho a spol. Počas štyroch dní – od 3. do 6. júna prinesie celkom jedenásť predstavení rôznych komunitných divadiel. Okrem slovenských súborov pricestujú divadelníci z Maďarska, Čiech, Talianska a Saudskej Arábie.

Riaditeľka a zakladateľka festivalu Viera Dubačová vysvetlila, že za presunom festivalu je zámer nastoliť vážne témy bližšie k centru moci. „Chceme viesť dialóg s ľuďmi, ktorí by mohli v budúcnosti zaujať postoj a začať ich riešiť. Predsa len tá Bratislava je v tomto silnejšia.“

Terapia spoločnosti

Kým v počiatkoch bol festival terapiou pre mentálne postihnutých hercov Divadla z pasáže, teraz by tak mal byť akousi terapiou spoločnosti, priblížila ambície tvorcov Dubačová. V rozhovore pre TASR však priznala, že za odchodom z Banskej Bystrice je ale aj narastajúci extrémizmus v tomto meste. „Aj to je jeden z dôvodov,“ uviedla.

Podľa dramaturgičky festivalu Viki Janouškovej účastníci festivalu reprezentujú divadlo, ktoré nerezignovalo na moc divadla rozprávať o bezpráviach, ktoré sa dejú. Ponúknu tak, napríklad, tému bezdomovectva (divadlo Katona József Színház, Maďarsko a divadlo pri Malej Scéne STU, Bratislava), tému ľudí z mentálnym znevýhodnením (Divadlo z pasáže, Banská Bystrica a zoskupenie Stopy snov, Bratislava), tému matiek samoživiteliek (Divadlo Tripitaka, Česká republika), tému partnerských vzťahov (Divadlo Ticho a spol., Bratislava), či tému konfrontácie tradičných a moderných hodnôt (Buraydah Theatre Group, Saudská Arábia).Rôznorodá dramaturgia

Riaditeľ Malej scény Štefan Korenči upozornil, že dramaturgia festivalu je rôznorodá len na prvý pohľad. „Na všetkých projektoch pracujú ľudia, ktorí berú divadlo nie ako zamestnanie, ale ako poslanie a vnášajú do svojej práce nielen telo a ducha ale aj dušu. To už dnes nie je bežná vec“ uviedol.

Nie všetci účinkujúci na festivale sú profesionálnymi umelcami. Inscenácia Malej scény STU ponúka možnosť vyrozprávať svoje príbehy telesne postihnutým ľuďom a ľuďom bez domova. Predstavenie českého divadla Trpipitaka zase vzniklo tak, že si jeho tvorcovia vytipovali 10 nezamestnaných matiek živiteliek a pol roka ich vzdelávali v divadelných zručnostiach. Divadlo Samorasty pracuje s piatimi seniormi, z ktorých niektorí stoja na javisku prvýkrát.

Herci zo Saudskej Arábie

Viera Dubačová je osobitne šťastná, že Bratislava uvidí predstavenie hercov zo Saudskej Arábie, čo je krajina, kde je neprípustné hrať divadlo. „My tu šomreme na všeličo, ale sú ešte krajiny, kde sa nesmie spievať a hrať na gitare a hrozí vám za to trest smrti,“ približuje.

V rámci festivalu bude po predstaveniach možné diskutovať s ich tvorcami. Hlavný program je doplnený okrúhlymi stolmi, kde by mali spolu diskutovať divadelníci a podnikatelia. Tiež prednáškami a workshopmi riaditeľov zahraničných komunitných festivalov z Urugvaya, Kanady, Ruska a Čiech. Zároveň budú v rámci filmového klubu festivalu premietnuté viaceré dokumentárne filmy.