< sekcia Kultúra

Festival českého divadla v Štúdiu L+S sa predstaví už 4. novembra

Na archívnej snímke skladateľ, publicista, manažér a výkonný riaditeľ Štúdia L+S Pavol Danišovič. Foto: TASR/Dano Veselský

Festival potrvá do 16. novembra. Jeho súčasťou bude výstava "Odkaz Václava Havla v tvorbe mladých grafikov".

Bratislava 20. októbra (TASR) - Sedem večerov s českými komédiami prinesie do Bratislavy Festival českého divadla 2021. Tradičné jesenné podujatie, ktoré pripravuje pre svojich divákov Štúdio L+S, odštartuje 4. novembra. "Ako vždy ponúka produkciu šiestich popredných divadiel s predstaveniami, ktorým nechýba humor. Ironický, štipľavý, láskavý, ale určite nie prvoplánový," avizuje výkonný riaditeľ divadla Pavol Danišovič festival, ktorý vznikol ešte z podnetu legiend slovenského humoru Milana Lasicu a Júliusa Satinského.

Úvod podujatia bude aj tento rok patriť matadorom českého divadelníctva. Divadlo Járy Cimrmana sa predstaví s najúspešnejšou hrou svojej mimoriadne úspešnej kariéry - Hospoda Na mýtince alebo pravda o tom, kto je ozajstným autorom slávnych operetných melódií ... Zdeněk Svěrák a jeho družina tento titul odohrajú na festivale po dva večery. "Pretože toto je ich jediná slovenská 'štácia', budú hrať dvakrát," potvrdil Danišovič.

V programe 27. ročníka festivalu, ktorý sa uskutoční pod záštitou veľvyslanectva Českej republiky na Slovensku a v spolupráci s Českým centrom v Bratislave a Klubom občanov ČR na Slovensku, sa ďalej predstavia Komorní divadlo Kalich, Divadlo Ungelt, Divadlo Palace či Divadlo Bolka Polívky.

Festival potrvá do 16. novembra. Jeho súčasťou bude výstava "Odkaz Václava Havla v tvorbe mladých grafikov", ktorá vznikla pri príležitosti 85. nedožitých narodenín a desiateho výročia úmrtia prvého ponovembrového československého prezidenta Václava Havla. Študenti grafického ateliéru Fakulty dizajnu a umenia Ladislava Sutnara Západočeskej univerzity v Plzni v rámci medzinárodného projektu Svoboda, ako pohľad mladej generácie vytvorili kolekciu plagátov inšpirovaných osobnosťou dramatika a politika Václava Havla. Vystavené práce sú časťou rozsiahleho celku, ktorý prvýkrát prezentovali v Prahe v roku 2019. Diela vznikali pod vedením profesora Rostislava Vaňka a Kristýny Fišerovej.