Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 19. máj 2024Meniny má Gertrúda
< sekcia Kultúra

Hra Hysterikon je o nevhodnom trávení voľného času v hypermarketoch

Ukážka z divadelnej inscenácie Ingrid Lausund s názvom Hysterikon v divadle Ludus v Bratislave. Na snímke herci vpravo Jaroslav Kyseľ a vľavo Pavol Šimun. Foto: TASR/Martin Baumann

Divadlo Ludus odpremiéruje predstavenie, v ktorom na pozadí rutinných nákupov sa na javisku rozvíjajú minipríbehy o hľadaní pochopenia, lásky, o túžbe správne sa rozhodnúť.

Bratislava 12. októbra (TASR) – Bratislavské Divadlo Ludus pripravuje premiéru inscenácie Hysterikon od nemeckej autorky, herečky a režisérky Ingrid Lausund. Premiéra divadelnej hry bude 13. októbra a o deň neskôr bude prvá repríza.

Inscenácia je situovaná do konzumného prostredia hypermarketu, v ktorom súčasný človek trávi až príliš veľa času. Tam aj rieši reálne problémy, medziľudské konflikty či prvé lásky. Táto nosná téma je o konzumnej spoločnosti a pohľade mladého človeka na súčasný život, ktorý by ľudia nemali premárniť, ale žiť naplno inakším spôsobom. Javisková hra medzi regálmi ponúka vtipné situácie aj na zamyslenie.

"Táto téma nás úplne zaujala aj preto, že pohľad mladého človeka na terajšiu dobu je naozaj skazený. Tá skazenosť v rámci konzumnej spoločnosti je pre nás inšpiráciou na odzrkadlenie súčasnosti," zdôvodnil na dnešnej tlačovej konferencii režisér hry Roman Maroš, ktorý s dramaturgičkou Lenou Garajovou inscenáciu pripravil.



Text preložila Elena Dzurňáková, scénu navrhol Pavol Pilař a kostýmy Ema Teren. Hrajú ju šiesti študenti Vysokej školy múzických umení v Bratislave Michaela Halcinová, Jaroslav Kyseľ, Monika Potokárová, Anna Rakovská, Pavol Šimun, Tomáš Turek a jeden amatérsky herec zo Stupavy. "Volá sa Viliam Polák a hrá 70-ročného pána, ktorý prehodnocuje svoju minulosť. Ak by bola možnosť, tak by stornoval svoj doterajší životný nákup a neurobil by rovnaké chyby, ale žil naplno," dodal režisér.

Na pozadí rutinných nákupov sa na javisku rozvíjajú minipríbehy o hľadaní pochopenia, lásky, o túžbe správne sa rozhodnúť. Hra prostredníctvom vtipnej metafory obchodu výstražne približuje vzťahy a rozhodnutia ako dobre premyslený nákup. Zároveň nastoľuje otázky, či je možné, aby človek vymenil šancu a vlastnú zodpovednosť za niečo výhodnejšie. Vo svete neobmedzených možností sa spoliehame na to, že príde ďalšia, ešte lepšia. Avšak život nemá záručný list a city sa nedajú reklamovať.