< sekcia Kultúra

Divadlo Romathan uvedie premiéru inscenácie Rómske krvavé husle

Skúška hry Rómske krvavé husle v divadle Romathan v Košiciach 5. decembra 2019. Vpravo otec – Lukáš Oláh, tretí zľava majiteľ kasína - Marián Balog. Foto: TASR František Iván

Príbeh o ľudskej chamtivosti dnešnej spoločnosti je založený na rodinnom prostredí.

Košice 5. decembra (TASR) – Premiéra inscenácie Rómske krvavé husle bude poslednou v tomto roku v rámci aktuálnej sezóny Divadla Romathan v Košiciach. Ako na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedol riaditeľ tohto rómskeho profesionálneho divadla Karol Adam, ide v poradí o 79. premiéru.

„Na túto hru sa pozerám ako na takú modernú baladu. Poukazuje na dobro a zlo a tiež na to, že človek si môže vybrať cestu svojho života - či ju chce mať v zlej atmosfére alebo v dobrej,“ povedal pre TASR Adam s tým, že súčasťou predstavenia budú pohybové choreografie v podaní tanečníkov, spev aj živá hudba.

Príbeh o ľudskej chamtivosti dnešnej spoločnosti je založený na rodinnom prostredí. S odstupom času sa rodičom po viacerých deťoch narodí aj dcéra. Tú jej otec prisľúbi čertovi. „Hlavný predstaviteľ, po našom je 'beng', teda akoby čert z iného sveta, navádza ľudí na zlé chodníčky. V dnešnej dobe je veľa takých ľudí,“ spresnil režisér Marián Balog. Ako dodal, inscenácia ho zaujala najmä posolstvom, a to aby sa ľuďom otvorili oči a aby sa vyberali správnu cestou. „Keď režírujem, chcem, aby sa na tou hrou človek zamyslel,“ doplnil.

Premiéra sa uskutoční v pondelok (9. 12.) o 18.00 h v kultúrnom centre Veritas na Dominikánskom námestí v Košiciach.