< sekcia Kultúra

Divadlo Thália uvedie hru Prípad mladého Nosztyho s Marikou Tóthovou

Skúška hry Prípad mladého Nosztyho s Marikou Tóthovou v divadle Thália v Košiciach 17. februára 2020. Na snímke uprostred hlavná postava Péter Nádasdi – Feri Noszty. Foto: TASR František Iván

Ako povedal dramaturg divadla Miklós Forgács, ide o pôvodnú adaptáciu diela, v ktorom sa z aristokrata bez peňazí stane sobášny podvodník.

Košice 17. februára (TASR) - Adaptácia románu Kálmána Mikszátha Prípad mladého Nosztyho s Marikou Tóthovou bude treťou premiérou jubilejného 50. výročia založenia košického maďarského Divadla Thália Szinház. Ide o ľúbostný príbeh, v ktorom sa zmýšľa aj o spoločenských problémoch svojej doby. Inscenačný tím o tom informoval v pondelok na tlačovej konferencii.Ako povedal dramaturg divadla Miklós Forgács, ide o pôvodnú adaptáciu diela, v ktorom sa z aristokrata bez peňazí stane sobášny podvodník. Zvábi mladé dievča - milionárku, vracajúcu sa s rodinou z Ameriky. Medzitým sa naskytá množstvo mravných, etických, hospodárskych a citových otázok.

Uvedené dielo zachytáva dobu upadajúcej aristokracie a silnejúceho meštianstva. Vydané bolo v roku 1908, dva roky pred smrťou jeho autora. „Ide v ňom o lásku, peniaze a o to, ako sa staviame k pojmom česť, úcta, slušnosť,“ povedal s tým, že divák môže vnímať rôzne paralely so súčasnosťou. Kým na jeden strane inscenácia predostiera dobu pred 100 rokmi, na druhej strane je nadčasová. „Žili uprostred problémov a veľkých dobových posunov a tiež nevedeli, čo je dobré a čo je zlé. My po 100 rokoch ľahko posudzujeme, kto konal správne. Chceme, aby diváci mysleli na to, že aj tá naša doba je taká, že momentálne presne a jasne nevidíme, čo sa deje okolo nás,“ dodal.

Režisérom inscenácie je Sándor László, ktorý s týmto košickým divadlom spolupracuje druhýkrát. Adaptácie prozaického diela sa ujala dramaturgička z Vojvodiny Kata Gyarmati. „Namiesto znázornenia charakteristických čŕt postáv v jednotlivých dialógoch a monológoch sme si vybrali ich zmes, ako by sa dal o postave vytvorený opis spliesť s vyjadreniami vo forme dialógu . Teda 'vonkajší posudok' - 'komentár' - zohráva v diele dôležitú úlohu. Napriek tomu, že ide o príbeh určený na javisko, ponechal sa charakter poviedky,“ uviedla.

Na predstavení spolupracuje takmer celý divadelný súbor. Dokopy 17 postáv ožije na javisku 15 hercami. Mariku Tóthovú si zahrá Henrietta Rab. Podľa jej slov sa v hlavnej postave môže nájsť aj súčasná generácia. „Myslím si, že podobný problém môžu mať mladí ľudia, ktorí odídu pracovať alebo žiť do zahraničia a túžia sa vrátiť domov. Ak príde ako bohatý človek, má problém s tým, či ho ostatní chcú pre pravú lásku alebo len pre majetok,“ povedala pre TASR. Rolu Feriho Nosztyho stvárni herec Péter Nádasdi.

Premiéra hry bude vo štvrtok (20. 2.) o 19.00 h v Divadle Thália.