Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. február 2024Meniny má Roman a Romana
< sekcia Kultúra

Divadlo Thália otvára novú sezónu, pripomenie si ňou aj I. Madácha

Na snímke zľava dramaturg divadla Thália Miklós Forgács, riaditeľ divadla Thália József Czajlik a vedúci manažér divadla Thália Gyula Szpisák počas tlačovej besedy k otvoreniu divadelnej sezóny 2023/2024 a prezentácii plánovaných premiér. Košice, 25. septembra 2023. Foto: TASR - Roman Hanc

Divadlo sa už minulý týždeň predstavilo s premiérou frašky Milána Füsta s názvom Teta Máli v Maďarsku.

Košice 25. septembra (TASR) – Košické maďarské Divadlo Thália Szinház začína svoju 54. divadelnú sezónu. Jej hlavnou myšlienkou je citát "Existujem, mám z toho závraty!" od maďarského spisovateľa Imre Madácha, ktorého si v sezóne pripomenie aj premiérou predstavenia. Ako na pondelkovej tlačovej konferencii pre TASR povedal riaditeľ divadla József Czajlik, pôjde o dynamickú sezónu s klasickými témami.

"Veľká časť titulov je z maďarskej literatúry, ale pôjde o známe tituly, ktoré v istom zmysle odzrkadľujú obraz doby buď komediálne, rozprávkovo, spevom alebo vážnejšie," povedal.Divadlo Thália prinesie vo štvrtok (28. 9.) premiéru hudobnej rozprávky Vetvička z pera dvojice István Csukás - Benedek Darvas v réžii Oszkára Illésa. Skúšky hry sa začali ešte v sezóne 2019/2020 s hercom Árpádom Pólosom ako režisérom, ktorý však v roku 2020 zomrel.

V závere novembra uvedie inscenáciu Povala, napoly rozprávka - napoly muzikál, od autorskej trojice Gábor Presser - Péter Horváth - Dusán Sztevanovit.

Divadlo sa už minulý týždeň predstavilo s premiérou frašky Milána Füsta s názvom Teta Máli v Maďarsku. Ide o inscenáciu v koprodukcii s Komorným Divadlom Bartók v Dunaújvárosi. V Košiciach ju uvedú v januári.

Ďalšiu premiéru pripravuje na marec 2024. Madáchovu dramatickú báseň Tragédia človeka, ktorá bude v Košiciach uvedená po prvý raz, považuje za jeden z najväčších a najodvážnejších počinov Thálie za posledné obdobie. Inscenáciou si pripomenie tohtoročné 200. výročie jeho narodenia a 140. výročie premiéry uvedenej hry, ako aj budúcoročné 160. výročie úmrtia Madácha. Podľa divadla pôjde o inscenáciu so silnou javiskovou víziou, presnou analýzou a jasným myslením, v ktorej sa vynoria otázky o ľudskej existencii. "Uvedenie poézie ľudskosti Imre Madácha je vždy akousi deklaráciou viery, vyjadrením názoru generácie, tvorivého tímu o svojom období, duchu doby a najdôležitejších problémoch, ktoré sa ho dotýkajú," dodáva.

Ďalším abonentným predstavením pre dospelých bude inscenácia v podaní Viktórie Rákovej a Róberta Lucskayho v lyrickom ľúbostnom príbehu Leonida Zorina s názvom Varšavská melódia. Túto premiéru si publikum môže vychutnať v máji 2024.