< sekcia Kultúra

Bystrické divadlo z Pasáže cestuje, Malého princa hrá v Bratislave

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Cieľom profesionálneho komunitného divadla, ktoré ako jediné svojho druhu na Slovensku pracuje s ľuďmi s mentálnym postihnutím, je vzdelávať študentov v oblasti práv ľudí s mentálnym postihnutím.

Banská Bystrica 24. októbra (TASR) - Banskobystrické Divadlo z Pasáže vyrazilo v týchto dňoch na cesty po celom Slovensku. Cieľom profesionálneho komunitného divadla, ktoré ako jediné svojho druhu na Slovensku pracuje s ľuďmi s mentálnym postihnutím, je prioritne vzdelávať študentov rôznych odborov v oblasti práv ľudí s mentálnym postihnutím. Diváci ho uvidia v šiestich slovenských mestách.

Ako TASR informovala Eva Ogurčáková, umelecká riaditeľka divadla, ktoré v Banskej Bystrici pôsobí už od roku 1995, v Bratislave dnes o 19.00 h uvedú najnovšie predstavenie Malý princ v priestore Divadla Malá scéna STU. Dopoludnia sa uskutoční aj predstavenie pre študentov v rámci projektu Teória a prax v chápaní práv ľudí s mentálnym postihnutím, ktorý podporilo ministerstvo zahraničných vecí. Svojské divadlo zavíta i do Lučenca, Prešova, Nitry, Košíc a Trenčína.

"Tento rok to bude 27 rokov, čo v našej krajine skončil režim, ktorý ľudské práva nepovažoval za základ zdravej a vyspelej spoločnosti. Postavenie ľudí s mentálnym postihnutím v tejto spoločnosti nebolo jednoduché. V podstate ich právo sa minimalizovalo na možnosť prežiť svoj život v izolácii od verejnosti pod kontrolou inštitúcie bez prístupu k vzdelaniu, bez možnosti rozhodovať o svojom živote a normálneho začlenenia sa do spoločnosti. Väčšinová spoločnosť stratila kontakt s ľuďmi s mentálnym postihnutím a zmena situácie, ktorá nastala po revolúcii, našu spoločnosť zastihla nepripravenú. Vznikali nové organizácie, iniciatívy a zákony, ktoré postupne menia postavenie a práva týchto ľudí. Máme zákony, ktoré legislatívne riešia práva, postavenie a ich integráciu. Stačí sa však naučiť poučky, definície a zákony? Pomôže nám to prijať ľudí s mentálnym postihnutím, priznať im práva, ktoré im patria? Pochopiť ich? Prax nám na tieto otázky dáva jednoznačnú odpoveď: Nie," vysvetlila Ogurčáková.

Podľa nej hlavným cieľom "výjazdového" projektu je preto umožniť študentom stredných a vysokých škôl spoznať ľudí s mentálnym postihnutím a ich práva.

"Myslíme si, že teoretické informácie, ktoré študenti získavajú prostredníctvom školského vzdelávania musia byť doplnené osobnou skúsenosťou. Ako budúcich profesionálov ich chceme lepšie pripraviť na situácie, v ktorých sa budú konfrontovať s týmito ľuďmi, na situácie, v ktorých budú mať možnosť ovplyvňovať ich postavenie a fungovanie v spoločnosti, a hlavne dodržovanie ich práv," dodala Ogurčáková.

Divadlo z Pasáže od svojho vzniku naštudovalo 24 inscenácií, natočilo dva celovečerné filmy, hraný film Z denníka jedného vagóna a dokumentárny film z turné po USA Chránené územia. Natočilo štyri televízne dokumenty, zorganizovalo šesť ročníkov medzinárodného bienálneho divadelného festivalu komunitného umenia a 1. ročník festivalu Akcent.