Quantcast
< sekcia Kultúra

Divadlo Jonáša Záborského vníma uvoľnenie opatrení ako symbolické

Ilustračná snímka. Foto: TASR – František Iván

Z aktuálneho repertoára divadla nebudú v ponuke všetky inscenácie, konštatovala Dzurčaninová.

Prešov 10. januára (TASR) - Uvoľnenie opatrení pre divadlá vníma Divadlo Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove ako symbolické. Námestníčka pre útvar prevádzky a marketingu DJZ Jana Dzurčaninová si myslí, že pri pôvodne avizovanom počte 50 návštevníkov v divadelnej sále mnohé divadlá ani hrať nebudú.

"Naše divadlo má pripravený program, určite máme záujem hrať aj pre 50 divákov v hľadisku, no z aktuálneho repertoára divadla nebudú v ponuke všetky inscenácie. Momentálne prebiehajú 'oprašovacie' skúšky," povedala pre TASR Dzurčaninová.

Pri stanovených podmienkach nie je podľa nej efektívne a ekonomicky rentabilné uvádzať muzikál a inscenácie s hosťujúcimi umelcami.

"Preto aj náš program pozostáva z divadelných inscenácií, ktoré hráme na Malej scéne a v Historickej budove. Sme príspevkovou organizáciou, takže aj za týchto neľahkých okolností robíme všetko preto, aby sme našich priaznivcov uspokojili a pozvali k nám do divadla," skonštatovala Dzurčaninová.

Pandémia ochorenia COVID-19 sa odrazila aj na príjmoch divadla. "Za minulý rok sme mali príjmy z odohraných predstavení nižšie o 400.000 eur. Naše príjmy pozostávali aj z prenájmov priestorov, ktoré sme minulý rok neposkytli, prípadne len v minimálnom počte," dodala Dzurčaninová.

Od pondelka sa pôvodne mali konať kultúrne podujatia v režime OP pre maximálny počet 50 návštevníkov. Pravidlá mala spresniť vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR. Hygienici však oznámili, že ju upravia po tom, ako budú známe závery rokovania vlády SR. Kabinet v pondelok opatrenia pre hromadné podujatia uvoľnil. Pre nízkorizikové podujatia odporúča vláda maximálne 100 osôb alebo naplnenie 50 percent kapacity. Pre stredne rizikové podujatia sa odporúča maximálna kapacita 25 percent.