< sekcia Kultúra

Do kín vstupuje dokument Zem, ktorá hľadá svoje nebo

Zem, ktorá hľadá svoje nebo Foto: YouTobe

Dokument mal slávnostnú predpremiéru na Medzinárodnom festivale filmových klubov Febiofest 2016

Bratislava 7. júla (TASR) - Život obyvateľov obce Pohorelá na Horehroní zaujal slovenského režiséra Erika Prausa. Po troch rokoch príprav a nakrúcania prichádza do kín s dokumentom Zem, ktorá hľadá svoje nebo. V jeho centre je päť neľahkých životných osudov z horehronskej obce, paradoxne však nie je len filmom o Pohorelej. Poukazuje na problémy, ktoré sa týkajú viacerých častí Slovenska.

Vdova pracujúca na Miestnom úrade, bývalý učiteľ, rezbár na čiastočnom invalidnom dôchodku, dôchodkyňa, ktorá musí finančne pomáhať svojmu synovi a mladý včelár. Päť príbehov, päť ľudí zvádzajúcich každodenný boj o slušný život. Neľahké osudy, sociálne neistoty a nostalgické spomínanie na bývalý režim, ale pritom láska k rodnému kraju a jeho kultúre. Príbeh horehronskej obce Pohorelá cez osudy jej obyvateľov je reflexiou sociálnej a ekonomickej reality súčasného Slovenska a zároveň hľadaním zmyslu bytia či vzťahu k svojej zemi, k svojim koreňom.

Udržiavanie tradícií ľudovej kultúry a folklóru nie je však iba romantickým zahľadením do dedinskej society. Prausov film ponúka esej o človeku, ktorý sa vždy znova púšťa do zápasu o vlastný zmysel bytia. "Aktuálna životná situácia človeka zachytená vo filme je pre mňa veľmi dôležitá. Cez ňu sa dá zobraziť skrytá pravda o každej osobnosti a ukázať jej existenciálny rozmer," hovorí o dokumentárnej snímke Erik Praus a ďalej vysvetľuje: "V prípade môjho filmu je to aj poukaz na základné sociálno-ekonomické otázky, od ktorých sa potom odvíjajú v podstate všetky ostatné sféry života. Každý človek si zaslúži slušný život, hlavne v našej krajine, kde sa tvárime, že sme súčasťou vyspelej Európy."Pohorelú si režisér podľa vlastných slov vybral preto, že ju má veľmi rád: "Pochádza z nej moja mama. Na Horehroní mám veľké rodinné väzby, skoro celá moja šumiacka rodina pracuje v zahraničí, pretože na Horehroní nemá kde." Hoci sa film zameriava na príbehy z Pohorelej, rozpráva príbeh obyvateľov Slovenska. Zaoberá sa priepastnými rozdielmi medzi regiónmi, neľahkými životnými situáciami v chudobnejších častiach našej krajiny a nedôverou v politikov.

Dokument Zem, ktorá hľadá svoje nebo mal slávnostnú predpremiéru na Medzinárodnom festivale filmových klubov Febiofest 2016, pričom tvorcovia ho odprezentovali osobne v Bratislave, Martine a Banskej Bystrici. V distribučnej premiére snímku do kín prináša Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK) od štvrtka 7. júla.