Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 10. december 2023Meniny má Radúz
< sekcia Kultúra

Do zbierkového fondu Považskej galérie umenia pribudli desiatky diel

Na archívnej snímke výstava v žilinskej Považskej galérii umenia (PGU). Foto: TASR Pavol Ďurčo

Súčasťou tohoročnej kolekcie akvizícií sú aj diela získané nákupom od autorov Jaroslava Kyšu, Ivany Šátekovej, Emöke Vargovej, Petra Rónaia, Petra Pisára, Romana Galovského a Miroslava Nicza.

Žilina 3. októbra (TASR) - Do zbierkového fondu Považskej galérie umenia (PGU) v Žiline pribudlo v septembri 55 diel. Päť diel získala nákupom a 50 darom. TASR o tom informovala riaditeľka PGU Miroslava Sikorová.

Kolekcia získaných diel je podľa nej výsledkom spolupráce a odbornej komunikácie s umelcami. "V mnohých prípadoch i dlhodobej, ktorá je nevyhnutnou podmienkou pre budovanie zbierky výtvarného umenia. Nesmierne si ceníme všetkých autorov a vlastníkov diel, ktorí sa rozhodli zbierku PGU rozšíriť. Osobitá vďaka patrí tým, ktorí sa diela rozhodli darovať. Týmto gestom vyjadrili dôveru voči PGU a rešpekt jej odbornému kreditu," podotkla.

Doplnila, že diela získané darom pochádzajú z umenia druhej polovice 20. storočia - od Vincenta Hložníka (dar manželov Heinerovcov z USA). A súčasného umenia - diela, ktoré do zbierky galérie venovali autori Rudolf Sikora, Peter Rónai a Ladislav Čarný. Hodnota akvizícií získaných darom v tomto roku je 174.750 eur, uviedla riaditeľka PGU.

Súčasťou tohoročnej kolekcie akvizícií sú aj diela získané nákupom od autorov Jaroslava Kyšu, Ivany Šátekovej, Emöke Vargovej, Petra Rónaia, Petra Pisára, Romana Galovského a Miroslava Nicza. PGU na ne získala finančné prostriedky vo výške 14.900 eur z Fondu na podporu umenia a nákup spolufinancoval zriaďovateľ galérie - Žilinský samosprávny kraj sumou 3760 eur, dodala Sikorová.