< sekcia Kultúra

FOTO: Druhý deň Pohody otváral projekt Ida Kelarová a Čhavorenge

Návštevníci sa pozerá z veže na areál 23. ročníka multižánrového festivalu Pohoda 2019 na letisku v Trenčíne v piatok 12. júla 2019. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Čhavorenge znamená v preklade deťom a práve na rozvoj talentovaných rómskych detí z českých a slovenských osád je zameraný tento projekt.

Trenčín 12. júla (TASR) – O otvárací koncert druhého dňa festivalu Pohoda na trenčianskom letisku sa postaral v piatok popoludní na hlavnom pódiu unikátny projekt Ida Kelarová, Čhavorenge a Česká filharmonie. Čhavorenge znamená v preklade 'deťom' a práve na rozvoj talentovaných rómskych detí z českých a slovenských osád je zameraný tento projekt.

„Rómskym deťom chýba pocit, že sú v spoločnosti vítané. Snažíme sa pre ne vytvárať prostredie, ktoré ich motivuje, aby sa nevzdávali svojich snov a cieľov, aby išli za naplnením svojho životného príbehu,“ uviedla pre médiá o projekte jeho zakladateľka Ida Kelarová.Radosť a spev menších a väčších detských spevákov išli z pódia od prvej minúty a mnohí z početného publika pred pódiom si v rytme rómskej hudby aj zatancovali. Čhavorenge je súčasťou občianskeho združenia Miret, ktoré sa zameriava na pomoc talentovaným rómskym deťom a mládeži. Základom jeho repertoára sú piesne z pera rómskeho skladateľa, gitaristu, speváka, pedagóga a zároveň manžela Kelarovej Desideria Duždu, ktorý spoločne s profesionálnymi umelcami sprevádza zbor na koncertoch. Hlavnou misiou projektu je dať šancu deťom z komplikovaného prostredia, zviditeľniť ich, umožniť im prežiť nové cenné zážitky, motivovať ich a inšpirovať na nové veci a zároveň ich učiť prezentovať rómsku kultúru na profesionálnej úrovni. Snahu Kelarovej meniť svet prostredníctvom hudby opisuje aj dokument O čo ide Ide. „Keď som bola prvýkrát v osade, tak som fakt mesiac nespala. Každú noc som videla oči tých detí, ako tam prežívajú, ako sú tam odsúdené na doživotie. Už som na to zvyknutá, chodím tam 20 rokov, ale vždy ma to nejako dostane,“ hovorí v dokumente Kelarová.

Areál 23. ročníka multižánrového festivalu Pohoda 2019 na letisku v Trenčíne v piatok 12. júla 2019.
Foto: TASR/Radovan Stoklasa


Po viacerých letných pobytoch Romano Drom na východnom Slovensku a v Čechách sa Čhavorenge spoločne s Českou filharmóniou pustilo pred rokom v Rudolfíne do natáčania CD. Album Hej Romale vyšiel v apríli 2018 a stal sa okamžite mimoriadne obľúbeným titulom. Začiatkom tohto roka otvorili obe telesá spoločným koncertom konferenciu Asociácie britských orchestrov v Belfaste. Rok po vydaní Hej Romale odvysielala Česká televízia naživo spoločný koncert Čhavorenge, Českej filharmónie a mnohých hostí z pražského Rudolfína. 

Návštevníčky 23. ročníka multižánrového festivalu Pohoda 2019 na letisku v Trenčíne v piatok 12. júla 2019.
Foto: TASR/Radovan Stoklasa


Skupina Walter Schnitzelsson je na scéne od roku 2010, jej lídrom je skladateľ, spevák a gitarista Jozef Rezník. V piatok popoludní to bolo už štvrté úspešné vystúpenie tejto formácie na Pohode. V závere roka 2013 vydali debutový album Fever, vďaka ktorému získali cenu Radio_Head Awards 2013 ako nováčik roka. V januári 2016 reprezentovali Slovensko na najväčšom showcaseovom festivale Eurosonic, v januári tohto roka vydali druhý album Sugar Kids Won't Stop Screaming.

Na snímke spevák a gitarista Jozef Rezník skupiny Walter Schnitzelsson počas koncertu na 23. ročníku multižánrového festivalu Pohoda 2019 na letisku v Trenčíne v piatok 12. júla 2019.
Foto: TASR/Jaroslav Novák


Z nového albumu ponúkli skladby Short story, Sugar (Our Kids Gonna Kill Us), Higher, Somniloquist and The Sleeping Orchestra, It's Always Sunny In My Hometown, On Deadly Ground či Everything Is Alright, z debutového albumu pridali piesne Lion, Trap či This Night's Fever.

Koncert americkej hip-hopovej skupiny The Roots na 23. ročníku multižánrového festivalu Pohoda 2019 na letisku v Trenčíne 12. júla 2019.
Foto: TASR/Radovan Stoklasa


„Pamätám si na naše prvé vystúpenie na Pohode, hrali sme na streche koncertného autobusu. Nový album vznikal trocha dlhšie, medzitým som ešte stihol študovať zvuk v Amsterdame, mal som ambíciu, že ho budem mixovať sám, že ho postprodukčne dokončím vo svojom domácom štúdiu, u mňa doma v spálni. Teraz to vyzerá na gitarové obdobie skupiny, preto máme na koncertoch prizvaného aj druhého gitaristu, nášho dobrého kamaráta Lukáša Hlaváča. Nový album je zatiaľ ešte malá nová bublina, prvé ohlasy sú veľmi dobré, absolvovali sme s ním aj showcaseový festival Sharp,“ uviedol pre TASR líder kapely. Okrem domovskej formácie hrá aj v skupine Para, kde zložil aj viaceré piesne na album Našou krajinou.Spolok Živena oslávil na Pohode 150. výročie


Spolok Živena oslavuje 150. rokov svoje existencie. O tom, že má čo ponúknuť aj súčasnej žene a nepatrí len do minulosti, hovorili jeho predstaviteľky v piatok na festivale Pohoda 2019 na trenčianskom letisku. "Stále treba vzdelávať nielen ženy, ale aj mužov, a predovšetkým zvyšovať úroveň rodiny," uviedla pre TASR predsedníčka miestneho odboru Živeny v Bratislave Alena Bučeková.

"Ženy, matky a staré matky sú tie, ktoré odovzdávajú kultúrnu tradíciu, a to tým, čo čítajú deťom či ako sa im venujú. Kopírujeme to, čo s nami robili. Živena sa snaží kultivovať tento kultúrny odkaz, aby nebol jednostranný. Vytvárame aj tlak na kultúrne inštitúcie, aby sa venovali týmto dvom segmentom, teda mladým a starým matkám. Ony sú tie, ktoré vychovávajú novú generáciu," priblížila pre TASR predsedníčka Živeny Magdaléna Vášáryová.

Bučeková doplnila, že v spoločnosti vidí problém v tom, že existuje veľmi veľa alternatív, ktoré môžu ľudí miasť. "Všade je veľmi veľa alternatív a problémov. My sa snažíme vyvolávať dialóg a hľadať odpovede, ktoré by reálnejšie odrážali tento svet," vysvetlila. Podľa jej slov by spoločnosť mala viac rozmýšľať a menej podliehať rôznym dezinformáciám.

Spolok sa snaží podľa jej členiek pomáhať napríklad ženám, ktoré ostávajú doma samé s chorým dieťaťom či rómskym ženám. Podľa Vášáryovej sa snažia reagovať aj na legislatívny proces, ktorý sa týka práv žien. "Väčšinou o tom rozhodujú muži. My sa snažíme do toho vstúpiť alebo sledovať proces vzniku zákonov, ktoré sa týkajú našich tiel či našich možností alebo dôchodkového systému, ktorý je nastavený patriarchálne," povedala. Každý miestny odbor má špeciálnu tematiku, ktorej venuje pozornosť.

Veľmi dôležité je podľa predsedníčky spolku aj to, že spája generácie. Charakteristické pre členky spolku je podľa Vášaryovej to, že sa nesťažujú. "Členky Živeny pracujú pre druhých. Nečakajú, že im niekto niečo dá zadarmo. To je základ," dodala s dôvetkom, že nemajú čas nariekať, sú energické a mentálne svieže.

Výročie najdlhšie fungujúceho spolku na Slovensku si pripomínajú vydaním prvého súborného diela o Živene. Rovnako tak urobia aj slávnostným galavečerom v Činohre Slovenského národného divadla, ktorý začiatkom septembra uvedie na svojich obrazovkách aj RTVS.

V súčasnosti funguje Živena ako občianske združenie, ktoré má približne 1000 členov.